Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

Yeni Yıl Yeni Kararlar

Yeni Yıl, Yeni Kararlar

Geçen her yılın ardından yeni yıla girerken bir klasiktir yeni kararlar almak. İçimize dönüp biten yılın bir değerlendirmesini yapmak, eksikleri sorgulamak ve yeni yıl için dersler çıkarıp beyaz bir sayfa açmak her yeni yılın en büyük motivasyonudur. Çoğu zaman büyük hevesle alınan kararları uygulamak o kadar kolay olmuyor. 2016 yılı kararlarını gerçekleştiremediğini biliyoruz. Araştırmaya göre sadece %8’imiz yeni yıl kararlarını gerçekleştirebiliyor. 2017 başladı ve bu yıl başarılı %8’in içinde olmak istersen; bunu kolaylaştırmak için 5 önerimiz var.

İşin sırrı hedefleri küçük parçalara bölüp sonrasında büyük resme ulaşmak ve gerçekçi kararlar alıp inanarak uygulamaktan geçiyor. Olumlu bir ruh halinin temeli de sağlıklı bir bedene dayanıyor. Çok satan kitaplar 4-Hour Workweek ve 4-Hour Body yazarı, girişimci Tim Ferriss de sağlıklı bir zihin için sağlıklı bir vücudun gerekliliğine inananlardan.

Bu yıl kararlarınızı alırken işin temelinden başlamamız gerektiğine inanıyoruz. Her şeyin temelinde sağlıklı bir yaşam yatıyor ve bu da tabii ki doğru bir şekilde beslenmekten geçiyor. Yeni yıl kararlarınızı alırken size iyi geleceğine inandığımız 5 maddelik bir sağlıklı yaşam hedef listesi hazırladık. Her maddede bu hedefleri gerçekleştirmenize yardımcı olacağına inandığımız ipuçları da var. Bu ipuçlarını farklı hedefleriniz için de kullanabilir, 2017 yılında yeni kararlarınızın hepsini adım adım gerçekleştirebilirsiniz.

1- Her sabah 1 dakika egzersiz yapın.


En basit haliyle hayatınıza yerleştirin. Daha sportif bir hayat sürmek hep kendimize verdiğimiz sözlerden biridir. Belki bunu bu kadar baskı altında değil de ufak hedefler koyarak gerçekleştirmeye başlamak işinizi kolaylaştırabilir. Özellikle tüm gün masa başı işlerde çalışanların her güne koyacakları 10-15’er dakikalık ufak egzersizler büyük fark yaratacaktır. Zaman için de vücut da bu tempoya alışacağından rahatlıkla egzersiz süresini uzatabileceksiniz. Bunu doğru bir disipline oturttuğunuzda spor öncesi ve sonrası beslenme şeklinizi de planlamalısınız.

İPUCU: BÖL & YÖNET: Bir iş 1 dakikadan az vakit alıyorsa hemen yapılmalı. 1 dakikalık egzersiz için bir bahaneniz olmayacak. Sabah yatakten kalkar kalmaz sizi güne hazırlayacak 1 dakikalık bir egzersiz yapın, squat, jumping jack, plank ya da kendi sevdiğiniz bir hareket. Bu güne daha zinde başlamanızı sağlayacak ve kendine güveninizi artıracak. Daha fazlasını isteyeceğinize eminiz.

2- Her gün yeterli miktarda su için.


Yeni alışkanlığı ödül olarak bir başkasına bağlayın. Gün içerisinde ortaya çıkan dikkat dağınıklığı, baş ağrıları veya bir anda gelen açlık hisleri gibi durumların aslında vücudun susuz kalmasından kaynaklanabileceğini biliyor muydunuz? Düzenli su içme alışkanlığınız yoksa bir anda litrelerce su içmek için hedef koymak ilk başta zor olacaktır. Bu sebeple belki de bu düzeni kazanmayı 1 hafta gibi bir süreye yayabilir ve gün içerisinde ufak hatırlatıcılar koyarak her gün içtiğiniz su miktarını arttırabilirsiniz. Akıllı telefonlar için tasarlanmış uygulamalardan yararlanmak da yardımcı olabilir.

İPUCU: Yeni alışkanlığı ödül olarak bir başkasına bağlayın: En iyisi to-do listenizi küçük işlere bölün; her işi tamamladıktan sonra bir bardak su için. Ofiste masanızda, arabanızda su taşıyabilecek bir şişeniz olsun. Salatalık, limon, sevdiğiniz bir meyve, kış aylarında zencefille tatlandırabilirsiniz.

3- Sağlıklı Beslenin: Kendinizi Ödüllendirin.


Bedeninizin ihtiyacı kadar besin almayı alışkanlık haline getirin. Hızlı tüketilen ürünler, sağlıksız atıştırmalıklar, asitli içecekler derken gün içerisinde fazlasıyla yanlış şekilde besin alımına maruz kalıyoruz. İhtiyacımız olandan fazlasını almamak, gerektiğinde bu sınırları belirlemek için bir uzman görüşüne başvurmak iyi bir yeni yıl kararı olacaktır. Bu konuda fazlasıyla bilgi var ve kafa karıştırıcı olabiliyor. Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek farklı konular. Hızlı kilo verdireceğini vaat eden, bir ürünü tamamı ile hayatınızdan çıkararak sonuca ulaşacağını söyleyen diyetlerden uzak durmalısınız. Diyetiniz alışkanlıklarınıza, hayat tarzınıza ve tercihlerinize uygun olmalı. Değilse, o diyet sürdürülebilir olmaz ve siz sonuçları göremeden diyetinize veda edersiniz. Tatlıyı çok sevdiğinizi ama tatlıyı tamamen çıkaran bir diyet yaptığınızı düşünün. 2 hafta sonra mutsuz olmaya başlayacaksınız. Tatlıyı seviyorsanız ara öğünlerde kuru meyve ya da tatlı sağlıklı atıştırmalıklar tatlı krizinize iyi gelir ve kan şekerinizi dengeleyerek bir sonraki öğünde yemeğe saldırmanızı engeller. Konu ara öğün almaya yani atıştırmalık ihtiyacına gelince doğal ve şekersiz olana yönelmeyi alışkanlık haline getirmek gerekiyor. Bu noktada Unibble ürünlerini denemeye başlamak iyi bir tercih olabilir!

İPUCU: İyi yaşamayı kendinize bir ödül haline getirin.

4- Kaliteli uyku + Kahvaltı: Kendi Rutininizi Yaratın.


Kahvaltıya önem vermenin güne enerjik başlamayı sağlayacağını söyleyenler kesinlikle yanılmıyorlar. Metabolizmanızın en hareketli olduğu saatlerde doğru besinlerle vücudu çalıştırmaya başlamak günün geri kalanını da iyi geçirmenizi sağlayacaktır. Temelde yatan asıl etkileyici faktör ise kaliteli uykudan geçiyor. Gün ne kadar stresli, işler ne kadar yetişilmez olursa olsun uykunuzdan ve kahvaltınızdan ödün vermeyin.

İPUCU: Başarılı insanların kendi rutinleri vardır; sabah uyandıklarında ya da gece yatmadan önce alışkanları oluştururlar. Kendileri için neyin işe yaradığını bilirler ve bunu devam ettirirler.

Alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Vücut saatinizi, ne zaman en verimli olduğunuzu anlayın. İlk yaptığınız doğru olmayabilir, sürekli gözden geçirerek neyin işe yarayıp neyin yaramadığına bakın ve gerekli değişiklikleri yapın.

Sabah rutininizi yaratın. Bir önceki akşamdan hazırlayın ki sabah uyanır uyanmaz tek yapmanız gereken rutininize uymak olsun. Bir kaç fikir:

- Sabah 15 dakikalık meditasyon yapın. Hiç yapmadıysanız 1 Giant Mind gibi bir uygulama ile günlük rutininize kolayca meditasyonu ekleyebilir, öğrenmeye başlayabilirsiniz.

- Hızlı ve sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlayın (chia pudding, avokado toast, granola ve yoğurt gibi farklı lezzetler ile çeşitlendirin).

- Yataktan kalkarken 1 dakikalık egzersiz yapın.

- Gece detoksu yapın. Gece yatağa telefonu almayın. Sizi sürekli online kalmaya yönelten bildirimleri kapatın. Evet, zor oluyor ama sağlıklı bir uyku için önemli.

- Uyandığınızda yatağınızı düzeltin. Bu basit ve küçük yöntem size güne başlar başlamaz yapılacaklar listenizde bir maddeyi silmenizi sağlar.

- Rutinleriniz hafta sonu da yapabileceğiniz rutinler olsun.

5- Yeni tarifler denemeye açık olun, öğünlerinizi çeşitlendirin.


Hayattan Keyif Alın. Konu dengeli beslenme olunca bazılarımızın erkenden pes etme sebebi belki de aynı şeyleri yemekten sıkılmaktan kaynaklanıyor. Yeni ve farklı tarifler deneyip günlük rutinlerinize aldığınızda beslenme programlarınızı daha çok sahiplenebilirsiniz. Yediğiniz öğünler duyularınıza hitap etmeli. Unibble..com’un Pineapple Granola’sı yani ananas kokusu ile başlayacağınız bir günün enerjisi de yüksek olacaktır. Çünkü yeni yılda yeni kararlar Unibble.com’la başlar!