Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

Vitamin ve Mineraller, Özellikleri, Faydaları ve Bulunduğu Besinler

Vitamin ve Mineraller,  Özellikleri, Faydaları ve Bulunduğu Besinler

Yoğun bir gün sırasında koştururken, vücudumuzun sağlıklı ve verimli çalışması için gerekli olan vitamin ve mineralleri yeterince alamayız. Vücudumuzun fonksiyonlarını eksiksiz ve düzenli olarak yerine getirebilmesi içinse, mineral ve vitamin desteği oldukça önemli.

Birkaç vitamin dışında kendi vitaminini üretemeyen vücudumuz için dışarıdan alınan takviyeler olmazsa olmazlardan. Peki, vitamin ve mineralleri doğal yollarla hangi besinlerden alırız; hangi miktarlarda ihtiyaç duyarız ve eksikliği neye yol açar?


Suda çözünen ve yağda çözünen olmak üzere ikiye ayrılan vitaminler, eksiklikleri sonucunda patolojik durumların görülmesine sebep olur. Yağda çözünen vitaminler yağ dokularımız ve karaciğerimizde depolanan vitaminlerdir. Rezerv ihtiyacını dahi gerekli durumlarda karşılayan bu tip vitaminlerin emilimi, yağlar yani lipidler yardımıyla sağlanır.

A, D, E ve K vitaminleri yağda çözünebilir vitaminlerken; en çok yumurta, balık, karaciğer, süt, kayısı, peynir, kavun, şeftali, ıspanak ve brokolide bulunur. Yetişkin birinin günlük gereksiniminin %32’sini 1 adet yumurta, %68’sini yarım adet havuç karşılarken; 1 tabak yeşil yapraklı sebze yemeği 2 günlük A vitamini ihtiyacını karşılar.

İPUCU: Yağda çözünen vitaminleri alabilmek için yiyeceğimiz yumurtaya bir miktar zeytinyağı ekleyebilir, ızgara sebzeyi hindistan cevizi yağı ile tüketebiliriz.


Suda çözünen vitaminler ise vücutta uzun süre depolanma özelliklerine sahip değildir. Günlük ihtiyacımızın fazlasını idrar yoluyla attıktan sonra kalan vitaminler vücut tarafından kullanılır. Bu yüzden düzenli olarak alınmalıdır. Özellikle B ve C vitaminleri suda çözünen vitaminler için en geniş örneklerin yer aldığı vitamin gruplarıdır.

Süt ve süt ürünleri, böbrek, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunan suda çözünen vitaminler, 1 su bardağı süt ve 2 dilim peynirle günlük ihtiyacımızı karşılar.

Her gün bir avuç tüketeceğimiz kuruyemişler ise hem uzun süre tok kalmamızı sağlar, hem de lezzetli ara öğünler tüketmeye yardımcı olur. Unibble'ın Antioxidant Trail Mix ve Raw Energy Mix ürünleri ile sağlıklı atıştırabilirsin. Gün içinde rahatlıkla çantanda da taşıyabileceğin açılıp kapanabilen paketler ile ihtiyaç duyduğun an yanında vitamin destekçin olarak bulundurabilirsin.Vitaminler vücudumuzda ne yapar?

Hücresel metabolik reaksiyonlar için gerekli olan vitaminler, vücutta yeterince elde edilmediği veya üretilmediği için dışarıdan alınması gereken küçük organik moleküllerdir.

Vitaminler sayesinde kalp sağlığı korunurken sindirim sorunları azalır, bağışıklık sistemi güçlenirken kan şekeri düşer. Her bir vitamin vücutta farklı bir etkiye sebep olurken, eksiklikleri halinde farklı rahatsızlıklar kendini göstermeye başlar.

Vitaminler hangi besinlerde bulunur?


Vücudun ihtiyacı olan vitaminlerden A Vitamini, kemik gelişimi, göz ve cilt sağlığı için öncelikli öneme sahiptir. Süt, yumurta, karaciğer, yeşil sebzeler, baklagiller, ceviz ve havuç A vitamini bakımından zengin besinlerdir.


B Vitamini ise solunum, sinir ve sindirim sistemlerinin doğru ve düzenli çalışmasını sağlar. B vitamini açısından zengin besinler arasında tahıl ve tahıl ürünleri, kırmızı et, süt ve süt ürünleri ile yeşil sebzeler yer alır. Sekiz farklı B vitamini vardır.

Merkezi sinir sistemini koruyan ve kırmızı kan hücresi üretimini sağlayan B12 vitamini vücudumuz için özellikle önemli. B12 vitamini eksikliği kansızlık ve depresyona yol açabileceği için takip edilmeli. B12 vitamini genel olarak hayvansal gıdalar, deniz ürünleri ve takviye edilmiş soya sütünden alınabilir.

Özellikle yaş ilerledikçe B12 emilimi zorlaşır. Bu yüzden 50 yaş üstü kişiler, veganlar ve vejetaryenler (hayvansal gıdalarla beslenmedikleri için) yeterli miktarda B12 vitaminini doğal besinlerle sağlamakta zorlanabilir. B12 vitamini besinlerle alınamadığı noktada doktora danışarak B12 vitamin hapları ya da B12 iğnesi ile takviye edilebilir.

B vitamini ihtiyacını karşılamak için Unibble'ın granolaları ile sabah kahvaltısı yapabilirsin. Süt ya da yoğurt ile tüketebileceğin Banana Granola pratik bir B vitamini destekli öğün için ideal olacaktır. 
Vücut direncini ve kemikleri güçlendiren C Vitamini vücudumuzda antioksidan gibi davranır ve araştırmalara göre C Vitamini ve UV ışınlarına karşı koruma arasında bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. C Vitamini yaraların iyileşmesini sağlayan protein kolajeni üretmeye yardımcı olur ve bizi güneşin UV ışınlarına karşı korur. Portakal, mandalina, domates, maydanoz, lahana, böğürtlen, biber, ananas, limondan alınır.

C vitamini ihtiyacını kolaylıkla karşılayabileceğin sağlıklı atıştırmalıklar ne mutlu ki var! Unibble'ın %100 doğal ve şeker ilavesiz atıştırmalıkları; Pineapple Dream, Pineapple Granola, Blueberry Banana Granola ve Strawberry Chia Seeds Fruit'n Roll'u ile vücudunu dirençli tutabilirsin. 
Kemiklerin ve dişlerin güçlenmesi için gerekli olan D Vitamini balık, karaciğer, tereyağı, yumurta ve peynirde yoğun olarak bulunur.


Yine tahıl ve tahıl ürünleri, kırmızı et, süt ve süt ürünleri ile bitkisel yağlar E Vitamini bakımından zenginken, göz sağlığını da korumaya yardımcı olur.K Vitamininden zengin besinler arasında ise yeşil sebzeler, kırmızı et, mısır, pirinç ve ciğer yer alır. Bu vitamin de kanı pıhtılaştırma özelliği ile vücut için önemlidir.

Peki, vitamin vücudumuzda eksik olursa ne olur?

Bu vitaminlerin vücudumuzda eksik olması sonucunda;

- Enfeksiyonlara karşı vücut direncimiz düşer.

- Diş ve diş etlerimiz zayıflar.

- Saç, tırnak ve cilt hassasiyetlerimiz ortaya çıkar.

- Sindirim sistemi düzenli çalışmamaya başlar.

- Hücrelerimiz oksijeni verimli kullanamaz.

- Karaciğer yağlanması başlar.

- Antikor üretimi yavaşlar.

- Depresyonu tetikleyebilir.

- Kalp rahatsızlıkları artar.

- Kan şekeri yükselir.

- Bağışıklık sistemi zayıflar.

- Kanın pıhtılaşması yavaşlar.

Mineraller ne işe yarar?

Mineralleri almak için en önemli besinler hangileridir? Vücudun kimyasal dengesini devam ettirmesi, yapısında bulunan mineral çeşitliliğine bağlıdır. Birbirleri ile birebir ilişkide olan tüm mineraller, eksiklikleri sonucunda zincir şeklinde rahatsızlıklara neden olur. Vücudumuzun yapı taşı olan hücrelerin korunmasından cilt yapısının sağlığına, kan basıncının aynı seviyede tutulmasından diş ve kemik yapısının sağlamlaşmasına kadar birçok faydası olan mineraller, düzenli olarak alınması gereken takviyelerdendir.

Minerali eksik bir vücuda giren vitaminler fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremez. Diş, kemik, yumuşak doku, kan, kas ve sinir hücrelerinin yapısında bulunan mineraller, sinirlerin mesaj iletimi ve vücudun hormon üretiminde birincil önemdedir. Öncelikli mineraller arasında yer alan kalsiyum, iyot, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum ve çinkonun yoğun olarak yer aldığı besinler şu şekildedir.

Mineralleri içeren besinler


Kalsiyum: Süt ve süt ürünleri, karalahana, brokoli, somon, pekmez, soya sütü, kuru üzüm, incir

İyot: İyotlu tuz, süt, deniz yosunu, deniz kabukları

Demir: Ispanak, dana eti, fasulye, yeşil yapraklı sebzeler, kuru erik, kuru üzüm

Magnezyum: Yulaf ezmesi, pirinç, yoğurt, elma, greyfurt, susam, buğday

Fosfor: Balık, mısır, kuşkonmaz, kuru meyveler, yumurta, süt ürünleri

Potasyum: Muz, kayısı, hurma, karpuz, patates, bal kabağı

Çinko: Koyun ve kuzu eti, yumurta, fındık, mantar, ceviz, mercimek


Maple Walnut, içerisindeki himalaya tuzu ve akçaağaç şurubu ile iyot ve çinko minerallerin alımı için tüketebileceğin yenilikçi tatlardan. İster tek başına ister salatada kullanarak tüket.


Günlük vitamin ve mineral ihtiyaçları

Vitamin ve minerallerin günlük tüketim ihtiyacı yaş ve cinsiyete göre değişkenlik gösterir.

Aşağıdaki tablo, günlük ortalama 2.000 kalori ihtiyacı olan sağlıklı bir kişinin ihtiyaçları göz önüne alınarak hesaplanan vitamin ve mineral ihtiyacını belirtir.