Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

Tatil Dönüşü Vücudu Arındırmak İçin 5 Öneri

Tatil Dönüşü Vücudu Arındırmak İçin 5 Öneri

Önümüzde bizi bekleyen keyifli bir bayram tatili var. Kimimiz şehirde kalmayı tercih ederken kimimiz birkaç günlük tatil fırsatını kullanıp uzaklara tatile çıkacak. Yıl boyu yoğun çalışmanın ardından dinlenirken kaçınılmaz bir şekilde beslenme düzenimiz de biraz bozulmaya uğrayacak. Tatil dönüşü vücudu arındırmak adına bazı noktalara dikkat edildiğinde tatilde biraz daha gönül rahatlığıyla küçük kaçamaklar yapabilirsin. Uygulaması kolay önerilerimizi günlük rutinlerine aldığında tatil sonrası biriken toksinleri atmak oldukça hızlı olacak.


1. Glisemik indeksi yüksek gıdalardan kaçın.


Beyaz un içeren ekmek, kurabiye, kek, makarna ve şekerli gıdalar gibi ürünler kan şekerinde ani değişimler yaparak tokluk hissini geciktirdiği gibi ileriye dönük olarak vücutta yağ birikimine sebep olacaktır. Bunun yerine tam buğday unundan yapılmış ekmek tüketmek ve öğünlere esmer pirinç veya kinoa gibi sağlıklı ve doygun alternatifler eklemek çok daha iyi olacaktır.

2. Su tüketimini düzenli hale getir.


Tatillerde genellikle düzenli su tüketimi sekteye uğrar. Sıvı ihtiyacı farkında olmadan kafein veya alkol içeren içeceklerden karşılanır ancak tabii ki bu suyun sağladığı işlevi karşılamaz. Tatil dönüşü bir süre bu tipte içecekleri içmeye kısıtlama getirip düzenli bir şekilde su tüketimini arttırmanı tavsiye ederiz. Karaciğer ve böbrekleri toksinlerden arındırmanın en basit ve sağlıklı yolu düzenli su içmekten geçiyor. Hatta sabahları uyanır uyanmaz içine birkaç damla limon sıkılmış ılık su ile güne başlaman büyük fark yaratacaktır. Gün içerisinde farklı içecekleri ihtiyaç duyduğun noktada ise yeşil çay veya matcha çayı gibi metabolizma hızlandıran ve sindirim sistemine faydalı olan çayları tercih etmelisin.

3. Lifli sebze tüketimini arttır.


Tatildeki kaçamaklar sonrasında vücudundaki hücrelerdeki enerji tüketimini arttırıp artıkları temizlemek adına lifli ve yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Ispanak, pazı, Brüksel lahanası, brokoli, karnabahar ve Akdeniz yeşillikleri ekleyerek hazırladığın öğünler sindirim sisteminin arınması için özellikle tercih edilmelidir. Bu sebzeleri çiğ veya buharda pişmiş olarak tükettiğinde maksimum oranda yararlanabilirsin.

4. Bitkisel protein alımını arttır.


Vücudumuzun yapı taşlarından olan proteinler özellikle tatilde yaptığımız aşırı yüklemeler sonucunda hasar görebilirler. Bunu toparlamak adına kırmızı et ürünleri dışındaki protein kaynaklarına yönelerek yapı taşlarını onarman mümkün. Tatil dönüşü bir süre mercimek, baklagiller, fasulye, bezelye veya kabuklu kuruyemişlerden protein ihtiyacını karşılayarak bunu sağlayabilirsin. Hayvansal protein alman gereken noktada da yumurta veya deniz ürünlerini tercih edebilirsin.

5. Ara öğünlerinde sağlıklı atıştır.


Tatilden döndükten sonra tekrar iş hayatına ve günlük aktivitelerini odaklanmaya çalışırken ara öğün alma ihtiyacı hissettiğinde tatildeki tatlı kaçamaklarını geride bıraktığını hatırlamalısın. Güne seni tok tutacak bir kahvaltıyla başlayıp metabolizmanı hızlandırdıktan sonra küçük atıştırmalıklar istediğinde kuru veya taze meyveler yiyerek sağlıklı bir şekilde atıştırabilirsin. Lifli yapılarıyla sindirimini kolaylaştıracak ve açlık hissini bastıracaklardır. Unibble’ın Strawberry Chia Seeds Fruit’n Roll ve Raw Energy Mix paketlerini özellikle tavsiye ederiz.