Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

Pozitif Hissettiren 5 Koku

Pozitif Hissettiren 5 Koku

Görmek, dokunmak, tatmak, duymak ve koklamak yani beş duyumuz hayatımızın merkezinde yer alıyor. Yapılan bazı araştırmalarda katılımcılara “Bir duyunuzdan vazgeçmek isteseydiniz bu hangisi olurdu?” sorusuna verilen cevaplarda ilk sırada hep koku duyusu yer alıyor. Vazgeçmesi bu kadar kolay olan bu duyu aslında doğrudan hafızamızla ve beynimizin duygusal merkezi ile ilişkili çalışıyor.

Kokular anılar ile olan ilişkisi sayesinden bizi geçmişe götürürken anlık olarak da iyi duygular, vücutta rahatlama, odak arttırma ve motivasyonu yükseltme gibi olumlu hisler yaratabiliyor. Gün içerisindeki rutinlerine koku duyusunu merkeze alıp ufak dokunuşlar yaparak daha pozitif hissedebilirsin. Bu yazıdaki minik önerilerimizi deneyerek buna başlayabilirsin!

Lavanta


Yaydığı güzel koku sebebi ile pek çok bakım ürününün vazgeçilmezi olan lavantanın zihni rahatlattığı ve vücuda dinlendirici bir etki verdiği bilinen faydaları arasında yer alıyor. Ama bedenimize en önemli etkisi uykuya dalma sırasında gözlemleniyor. Uykusuzluk problemi çeken kişilere doğal bir çözüm olarak da önerilen lavantanın anksiyete adı verilen endişeli, kaygılı olma durumlarında da rahatlatıcı etkisi olduğu biliniyor. Uykudan önce yastığına birkaç damla lavanta yapı damlatmak iyi bir çözüm olacaktır.

Tarçın


Tatlı notalar içeren tarçın kokusunun bilişsel fonksiyonlarda yani beynin odak arttırma ve hafızayı güçlendirme gibi özellikle çalışırken çok yardımcı olacak faydaları bulunuyor. Kokular ve beyin fonksiyonlarının ilişkisi üzerine yapılan bir araştırmada dikkat isteyen işlemleri çözme, görsel hafıza, kısa süreli hafıza gibi alanlarda katılımcılar üzerinde iyileşme gözlemlenmiş. Ofiste yoğun çalıştığın günlerde odağını ve verimini arttırma adına Unibble’ın tarçın kaplı kurutulmuş elma dilimlerini yani Apple Cinnamon’u öneriyoruz.


Turunçgiller


Pek çok ödül almış parfümün içinde turunç aromaları bulunmasına şaşırmamak lazım. Portakal, limon, greyfurt gibi turunçgillerin kokusu doğal antidepresan özelliğe sahip. Anksiyete ve strese olumlu yönde iyi gelip rahatlatan bu kokuların kısa sürede seni canlandırıp neşelendireceğine emin olabilirsin. Gün içerisinde içtiğin suya portakal dilimleri atmak metabolizman için iyi olacağı gibi dilimleri keserken çıkan keskin ve güzel portakal kokusu bile ferahlık verecek. Aynı şekilde Unibble’ın yoğun limon kokusuna sahip Coco Lemon’ı da leziz ve sağlıklı bir alternatif olabilir.

Yasemin


Kaygı ve depresyon belirtilerine iyi geldiği bilinen kokulardan biri de yasemin bitkisi. Güzel görüntüsü ile zaten dikkati çeken bu bitki tarihte de uzun zamandır aromaterapinin önemli bileşenlerinden birini oluşturuyor. Kokusu ile zinde hissettirmenin yanı sıra modunu yükseltmek için de tercih edebilirsin. Önerimiz günlük rutinlerine yaseminli yeşil çay eklemen. Bu aynı zamanda sindirim sistemin için de faydalı olacaktır.

Vanilya


Çağrıştırdığı tatlar ve hissettirdiği duygular sebebiyle mutluluk veren kokular listesinin başını genelde vanilya çekiyor. Dünyanın en pahalı baharatlarından biri olan gerçek bir vanilya çubuğuna dokunduğunuzda elinizde kalan koku bile seni gülümsetebilir. İçindeki tohumları ayıklayınca daha da güçlü bir koku yayılacak. Vanilya çubuğu maliyetli bir alternatif olduğundan vanilya aromaları mumlar yakarak mutlu ve rahatlatıcı bir ortam elde edebilirsin.