Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

Ofis Dünyasında Sağlıklı Atıştırmanın Önemi

Ofis Dünyasında Sağlıklı Atıştırmanın Önemi

Sağlıklı bir beslenme düzeni için genellikle 3 ana öğün ve 2-3 defa atıştırmalardan yani küçük ara öğünler önerilir. Ofiste oturarak çalışanlar bazen iş yoğunluğuna dalıp uzun saatler aç kalıp odak kaybına uğrayabilirler. Bu aynı zamanda uzun vadede gastrit, ülser gibi sindirim sistemine bağlı problemlerin de kaynağını oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar sağlıklı beslenme düzeni ve iş saatlerinde verimlilik arasında bağ olduğunu ortaya koyuyor. 2015 yılında Yeni Zelanda’da yapılan bir çalışma günlük beslenme alışkanlıklarının insanlar üzerinde bıraktıkları memnuniyet ve mutluluk duygularına odaklanıyor ve çıkan sonuçlara göre meyve ve sebzeleri daha fazla tüketen insanların daha mutlu, yaratıcı, hayata bağlı ve üretken olduklarını gözlemleniyor. (*)

Çalışanları enerjik tutmanın anahtarı ilk akla gelen çay veya kahve gibi uyarıcı içecekler değil sağlık atıştırmalıklardır. Özellikle fiziksel aktivite olarak daha düşük yani masa başı çalışma şekline sahip kişilerin fazla kilo alımı ve metabolizma yavaşlığını önlemek adına sağlıklı atıştırmalık tüketmeleri gerektiği vurgulanıyor. Öğle yemeğinden 2-3 saat sonra hissedilen enerji düşüklüğü, açlık, odak kaybı gibi problemlerle baş etmenin en kolay yolu bu tip ürünlerin varlığı ile sağlanabilir. Bu atıştırmalıklar kandaki glikoz seviyesini dengeleyerek günün geri kalanının verimli ve sağlıklı geçmesi için anahtar görevi görüyor.

Şirketlerin çalışanlarını sağlıklı atıştırmaya teşvik etmesi, ortak mutfak veya yemek alanlarını buna göre organize etmesi büyük önem taşıyor. Yoğun çalışma dönemlerinde çalışanların ofislerinde böyle alanların olduğunu bilmesi ve sağlıklı atıştırmalıklara kolay ulaşabilir olmaları sağlıklarını düzene koyacağı gibi üretkenlik ve motivasyonlarını da arttıracaktır. Örneğin, Google ofislerinde sağlıklı yiyecek ve içecekler çalışanlara yakın mesafelerde ve görünür yerlerde konumlandırılmıştır. Bazı start up ve teknoloji şirketlerinin çalışanlarına iyi bir ortam sunabilmek ve sağlıklı bir iş gücünü desteklemek için sağlıklı beslenme ve atıştırmalık opsiyonları sunuyor. Bu konunun neden önemli olduğuna dair diğer sebepleri özetleyecek olursak:

1. Ofiste yetenekleri korumak için iyi bir yoldur.

Çalışanlar günlerinin neredeyse 1/3’ünü hatta çoğu zaman daha fazlasını ofislerinde geçiriyor. Ortak alanlarında enerjilerini ve motivasyonlarını arttıracağını bildikleri sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklara ulaşabildiklerini bilmek onları kesinlikle rahatlatıyor. Hatta fark yaratmayı ve iş yerinde esnek olmayı seven, hedef odaklı olup değişime açık olmalarıyla da bilinen Y kuşağının iş seçim kriterlerinden biri de çalışan memnuniyeti adına vaat edilen kaynaklardır.

Bu kaynaklar sayesinde bir yandan verimli çalışırken bir yandan da ofislerine olan bağlılıkları da artıyor. Kendilerine değer verildiği, yatırım yapıldığı ve iyi çalışmaları için gereken tüm ortamın sağlandığını görmek çalışanları mutlu hissettiriyor. Yani yetenekli ve üretken çalışanlar ile uzun sürelere yayılacak projeler üretmenin ve çalışan motivasyonunu arttırmanın ipuçlarından biri de bu.

2. Verimli ve mutlu bir çalışma ekibi sağlar.

Ofislerde çalışma performanslarını arttırmanın öncelikleri arasında çalışan mutluluğunu sağlamak gelir. Çalışanların ofislerine olan bağlılıklarını sağlarken mutluluklarını da devam ettirmek çok önemli. Özellikle öğleden sonra kan şekerindeki ani düşüşler sırasında veya yoğun akşam mesailerinde farkında olmadan yenilen yüksek kalorili ve katkı maddeli gıdalar sonrasında çalışanlarda mutsuzluğa sebep oluyor. Hayatın tüm koşuşturmacasının arasında beslenmesine dikkat edip spor yapmaya özen gösterirken bir anda yüklenen bu kaloriler pişmanlık duygusu uyandırabiliyor. Düşük kalorili, sağlıklı ve lezzetli sağlıklı atıştırmalıklar bulunan bir ofiste mutlu olmak için sebep çok oluyor böylece!

3. Çalışanların ihtiyacı olan molaları almasına teşvik eder.

Ofis çalışanları bazen bilgisayar karşısında işlerine odaklanıp zamanın nasıl geçtiğini anlamayabilir. Kısa molalar vermeden yapılan uzun süreli çalışmalarda bir noktadan sonra zihinsel yorgunluk sebebiyle odak düşer. Açlık ve susuzluk gibi faktörlerin de bunda etkisi büyüktür. Hem fiziksel sağlığın hem de iş odağının iyileşmesi için çalışanların küçük molalar alması ve bunu sağlıklı atıştırarak yapması kesinlikle çok verimli sonuçlar verecektir.

4. Çalışanları bir araya getirir.

Mutlu ve verimli bir ekip çalışmasının arkasında yatan faktörlerin biri de ekibin birbiri ile çalışmaktan memnun, iyi iş ilişkilerine sahip kişilerden oluşmasına bağlı. Hangi sosyal çevrede olursanız olun yemek yemek her zaman insanları bir araya getiren, etrafında sohbetlerin edildiği ve çoğu zaman yaratıcı fikirlerin de ortaya çıktığı bir alışkanlıktır. Bu sebeple atıştırmalıklar eşliğinde alınan molalar ekibi birbirine yakınlaştırırken fikir alışverişleri için rahat bir ortam da sağlayacaktır.

Şirket çalışanları için ihtiyaca yönelik sağlıklı atıştırmalıkların neler olabileceğini sıralayacak olursak akla ilk meyveler gelecektir. Özellikle enerji veren, kan şekerini ayarlayan taze veya kuru meyveler kısa sürede etkisini gösterecektir. Unibble’ın Apple Cinnamon, Apple Pie Mix ve Banana Granola’sı bunun için ideal. Ofis çalışanlarına uygun sağlıklı atıştırmalıklar arasında şu besinler bulunabilir:

- Elma, muz, armut, orman meyveleri, çilek gibi meyveler

- Yoğurt

- Kurutulmuş meyveler (elma, ananas, üzüm gibi)

- Badem, ceviz, yer fıstığı gibi kabuklu yemişler

- Tam buğday unundan krakerler

- Granola

- Unibble atıştırmalıkları


Ürünleri İncele