Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

Mindful Beslenme Neden Önemli? Nasıl Olmalı?

Mindful Beslenme Neden Önemli?

Mindfulness yani bilinçlilik, anda kalmak ve beden, duygu ve düşünce durumlarımız ile dış dünyayı herhangi bir yargılamada bulunmadan bütünüyle anın farkında olmaktır. Mindful beslenme, bizleri ne yediğimizin farkındalığını kazandırmak için yemeğin; renk, koku, tat, sıcaklık gibi özelliklerinin derinden deneyimlememizi öneriyor. Böylece rutin, hızlı sağlıksız bir yemek yeme alışkanlığı yerine besinlerin eşsiz özelliklerini deneyimlememize yardımcı olarak bizleri sadece karın doyurmak için yapılan bir eylemden ötesini keşfetmeye davet ediyor. Açlık ve tokluk sinyallerine olan duyarlılığı arttırma yoluyla besinlerle olan seçimlerimizin farkına varmamızı sağlıyor. Beslenmenin modumuza ve gün içindeki enerjimize olan etkisininin önemini mindfulness tekniğiyle öğrenmiş oluyoruz.

Mindful Beslenmenin 5 Pratik Yolu

Vücudunu dinle.

Açlık sinyallerini doğru al. Gerçekten miden boş olduğu için mi yemek yiyorsun yoksa bir takım duygusal sinyaller mi seni yemek yemeye teşvik ediyor? Mindful beslenme sahip olduğun duygu ve düşüncelerin beslenme şekline olan etkisini sorgulama yolu ile bizleri daha bilinçli olmaya teşvik ediyor. Kendini dinle ve sor: Bedenin açlık sinyalleri neler? Acıktığını düşündüğünde gerçekten mideni mi dinliyorsun yoksa beynini mi? Hangi duygusal durumlarda kendini yemeğe teslim ediyorsun? Çok kalorili besinleri tüketerek içindeki suçluluk duygusunu mu bastırmaya çalışıyorsun? Üzgün ya da neşeli olduğun zaman hemen yemek yemek mi istiyorsun? Duygu ve düşünce durumumuzun yeme alışkanlıklarımızı olumsuz tetiklemesi durumunda, farkındalık yolu ile daha doğru ve bilinçli bir beslenme biçimine hazırlık yapmalıyız demektir.

Sağlıklı yemek yeme ortamı hazırla.

Rastgele bir yer ve zamanda yemek yemek yerine verimli olabilecek yer ve zamanlar ayarla. Yemeğini daha sessiz ortamlarda yemeye çalış. Televizyonu kapat, telefonu sessize al. Seni verimli bir yemek yeme deneyiminden hiçbir şeyin alıkoymasına izin verme. Yer ve zaman alışkanlıklarını yaşam stiline göre düzenlemen verimini arttırır.

Daha yavaş yemek ye.

Kendine hatırlat yemek yemek bir yarış değildir. Yemeğini yavaş yavaş keyfini çıkararak yemen en sağlıklı yollardan biridir. Yemeği daha çok çiğneyerek hem daha kolay sindirir hem de hızlı yerken kaçırdığın yemeğin detaylarının farkına varırsın. Böylelikle ne zaman doyduğunu anlaman kolaylaşır. Bütün duyularını masaya taşı, anda kal ve yemeğinin bütünüyle farkına var.

Yemeğin tadına odaklan.

Yemeği hızlı yemek; lezzetini küçük görmek, cazibesini göz ardı etmek demektir. Vücudunu derinden dinlemediğinde neye ihtiyaç duyduğunu kaçırırsın. İşlerini ertele demek istemeyiz ancak hem yemek yemek hem de başka bir işle meşgul olmak her iki işte de verimsiz olmana sebep olacaktır. Bu da doyma hissini geciktirerek sağlıksız bir alışkanlığa dönüşür.

Yemeğini iyi tanı.

Tabağının sana ulaşmadan önceki süreçlerini düşün. Yediğin yemeğe katkıda bulunan, o sürece emek veren, yemeği hazırlayan, ürünü eken insanlara yoğunlaş. Bu, sana yemek yoluyla hem kendinin hem de etrafının daha çok farkına varmanı sağlayarak sürdürülebilirlik ve sağlıklı beslenme üzerine daha bilinçli seçimler yapmana yönlendirecek ve minnet duygunu arttıracaktır.