Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

Metabolizmanı Harekete Geçirecek 8 Öneri

Metabolizmanı Harekete Geçirmek için Öneriler

Günlük yaşantımızda çok sık duyduğumuz ve nasıl doğru çalışması gerektiği üzerine bilgiler araştırdığımız metabolizma ifadesi aslında göründüğünden çok daha büyük anlamlar ifade ediyor. Metabolizma, bir canlının yaşaması için gereken kimyasal tepkimeleri kapsayan genel bir terimdir. Vücudunuzun faaliyetlerini sürdürebilmesi için ihtiyacı olan temel enerjiyi sağlaması metabolizmanızın doğru bir hızda çalışmasıyla ilişkilendiriliyor. Yaş, kilo, vücut ısısı hatta boy gibi temel faktörlere göre değişim gösteren metabolizma hızını düzenlemek için en başta doğru beslenme şekli ve egzersiz geliyor.

Hareketli ve hızlı çalışan bir metabolizma aynı zamanda yağ yakımını da hızlandıracağından kilo kontrolü konusunda da önemli bir yer tutuyor. Gün içerisinde uygulaması basit ama hedefi bulan önerilerimiz ile metabolizmanızı daha kolay harekete geçirebilirsiniz.


1. Kaslarını güçlendir.


Vücudunuzdaki kas oranı arttıkça metabolizmanızın hızı da bu oranda artıyor. Çünkü kasların çalışabilmek için enerjiye ihtiyacı var bu da yüksek miktarda kalori yakmak anlamına geliyor. Yapılan çalışmalarda düzenli bir şekilde kasların çalışmasına yönelik egzersiz yapanların belirli bir süre sonra başlangıç noktalarına göre metabolizmalarının günlük kalori yakımında anlamlı bir artış var. Daha da önemlisi vücut bu rutine öyle bir alışır hale geliyor ki egzersiz yapmadığınız günlerde bile vücut sanki çalışıyormuş gibi kalori yakmaya devam ediyor.

2. Omega-3 yağ asitlerini tüket.


Hayatın her döneminde vücudun ihtiyaç duyduğu, vücut tarafından üretilemeyen, besinlerden veya gıda takviyelerinden alınması gereken Omega-3 yağ asitleri kalp-damar sağlığı, kemik-eklem sağlığı, zihin aktiviteleri gibi alanlarda önemli fonksiyonlara sahip. Bunların dışında düzenli tüketilen Omega-3 yağ asitlerinin kilo kontrolünde etkili olduğu yani kilo vermenize yardımcı olduğu da biliniyor. Bunun sebebi de insülin seviyelerini düşürmesine bağlanıyor. Yüksek insülin seviyelerine varıldığında yağlar vücutta yanmak yerine depolanmaya başladığından metabolizma hızı düşüyor ve bu da kilo artışına neden oluyor.

Öneri: Omega-3’ü gıda takviyeleri ile değil de doğal besinler ile almak isterseniz beslenme düzeninize somon, sardalye, ton gibi balıkları ve ayrıca ceviz, badem, keten tohumu yağı, Omega-3 destekli yumurtalar gibi yiyecekleri eklemelisiniz. Unibble'ın Antioxidant Trail Mix ve Raw Energy Mix'i ile Omega-3 depolayabilirsin.


3. Interval antrenman sistemini kullan.


Düzenli spor yapmanın metabolizmayı hızlandırdığını biliyoruz. Tempolu yürüyüş, koşu, yüzme veya ağırlık çalışması gibi farklı alanlarda yaptığınız egzersizlere interval antrenman sistemini eklediğinizde metabolizma hızınızı anlamlı bir oranda arttırmış olacaksınız. Bu sisteme göre normal hızınızla spor yaparken 30 veya 60 saniye gibi kısa aralıklarla tempoyu arttırıp sonra yeniden olağan hıza döndürdüğünüzde büyük bir fark göreceksiniz. Daha fazla oksijen tüketecek ve hücreleriniz enerjiyi yakmak için daha fazla çalışacak. Tabii bunu haftalık ve aylık planlar dahilinde düzenli olarak yaptığınızda farkı görebileceksiniz.

4. Kahvaltıyı atlama.


Kahvaltının en önemli öğün olmasının devamlı vurgulanma sebeplerinden biri de metabolizmayı hızlandırıcı etkisinin olması ve dolayısıyla da kilo kontrolünü sağlamada etkin bir rol oynamasıdır. Uyandıktan kısa bir süre sonra yapılan ve besleyici bileşenleri yüksek bir kahvaltı metabolizmanızı aktive edip günün geri kalanında da tempolu çalışmasını sağlayacak.

Öneri: Proteinler, yağlara veya karbonhidratlara göre daha yavaş sindirildiklerinden daha uzun süre tokluk hissi verirler. Yakmak da daha uzun süreceğinden harcanacak enerji artacak ve metabolizmanız hızlanacak. Badem ve muzlu yulaf ezmesi veya peynirli-taze otlu bir omlet bu şekilde bir kahvaltı için ideal seçenekler olacaktır.

5. Trans yağlardan uzak dur.


Trans yağlar sağlığa zararlı olmakla birlikte vücudun yağ yıkma mekanizmasını da yavaşlatır. Bu yağlar aynı zamanda insülin direncine ve vücutta yangı (inflamasyon) gibi proseslere de sebep olurlar.Karaciğer hücrelerine bağlanarak metabolizmayı yavaşlatmaları uzun vadede sağlığı tehdit eden bir durum oluşturduğundan bu yağlardan kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Donmuş veya kızarmış gıdalar, cips, mısır patlağı, paketli bisküvi gibi hızlı tüketilen yapay gıdalardan kaçınarak bunu kolaylıkla başarabilirsin.

6. Yeşil çay veya matcha içmeyi rutinlerine ekle.


Yeşil çay yapraklarında bulunan ve içindeki aktif bileşenlerden biri olan kateşin isimli molekül metabolizmayı hareket geçiriyor. İyi birer antioksidan deposu olan bu yaprakları demleyerek düzenli olarak tüketenlerde günlük harcanan enerjinin anlamlı bir şekilde arttığı ve doğal olarak da metabolizmalarının hızlandığı gözlemlenmiş. Bir kademe daha yoğun tatlara alışkınsanız bu yaprak toz halinden elde edilen ve fayda oranı çok yüksek olan matcha çayını da hayatınıza katabilirsiniz. İlk başta tadı biraz yoğun gelirse bitkisel sütler kullanarak sütlü şekilde içmeyi deneyebilirsin.

7. Su içmeyi alışkanlık haline getir.


Bu konuda hakkında yeterince bilgi okusak da hayatımızın rutinlerine eklemeyi çoğu zaman başaramıyoruz. Su içmek, taşıdığı hayati önemin dışında kalori yakımını hızlandırmak gibi bir özelliğede sahip. Uyanır uyanmaz içeceğiniz bir bardak su ile metabolizmanızın anında çalışmaya başladığını hissedebilirsiniz. Ayrıca verdiği tokluk hissi ile gün içerisinde ihtiyacınızdan fazla yemenizi de önleyecektir. Öneri: Akıllı telefonlar için tasarlanmış uygulamalar kullanarak günlük içmeniz gereken su miktarını takip edebilirsiniz. Gün içerisinde içeceğiniz suya taze meyve ve otlar katarak tadına aroma katıp içmeyi daha da keyifli bir hale getirebilirsiniz.

8. Sağlıklı atıştır.


Açlık krizlerini bastırmak için hemen başvurduğumuz atıştırmalıklar konusu beslenme düzeninizde belki de en çok dikkat edilmesi gereken kısımlardan birini oluşturuyor. İşlenmiş şeker içeren, paketli, katkı maddeli yani kısacası sağlıksız gıdalara yönelme hatası özellikle de ofis çalışanları arasında sık sık görülüyor. Halbuki doğru besinler ve doğru miktarlarda tüketilen sağlıklı atıştırmalıklar ile kolesterol ve kan şekeri düzeyiniz kontrol altına girerken metabolizma hızınız da ideal seviyesini koruyor. Ara öğün atıştırmalıklarınızda yeterli miktarda protein ve karbonhidrat alıp işlenmiş malzemelerden uzak durduğunuz sürece bunun metabolizmanıza geri dönüşleri olumlu yönde olacaktır. Bizim önerimiz, dengeli ve sağlıklı beslenmeye uygun, şeker ilavesiz ve doğal Unibble ürünleri! Gün ortası atıştırmalık ihtiyaçlarını leziz ve katkısız besinlerle karşılamak için ideal. Örneğin hurma, badem, Hindistan cevizi rendesi, ay çekirdeği ve kabak çekirdeğinden oluşan Raw Bites, içerdiği doğal karbonhidrat ve proteinleri ile metabolizmanızı olumlu yönde harekete geçirecek.


Ürünleri İncele