Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

Magnezyumun Faydalarına Dair Bilmeniz Gerekenler

Magnezyumun Faydalarına Dair Bilmeniz Gerekenler

Vücudun genel sağlığı için gerekli olan yaşamsal minerallerden biri de magnezyumdur. Enzimler aracılığıyla gerçekleştirilen pek çok biyokimyasal reaksiyonda yardımcı molekül görevi gören magnezyum, vücutta en çok kemiklerde bulunur. Enerji üretimi, protein oluşumu, kas hareketlerinin sağlanması, sinir sistemindeki akışın düzenlenmesi gibi reaksiyonlarda görev alan magnezyumu günlük besin alımına dahil etmek büyük önem taşımaktadır.

Magnezyum eksikliği, toplum içerisinde çok sık görülen bir problemdir. Bu eksikliği yaşayan kişilerde genellikle yorgunluk, anksiyete, boyun ve sırt ağrıları, iştah kaybı, migren, ishal, kalp ritminde dengesizlik, kaslarda zayıflık, zihinsel ve bilişsel becerilerde zayıflık gibi pek çok fonksiyon azalması veya kaybı görülmektedir. Günlük magnezyum alımı yaşa ve genel sağlık durumuna göre değişse de genellikle yetişkinler için günlük 300-400 mg arasında bir doz önerilir. Doğal gıdalardan ve yetmezse kapsül formunda besin desteklerinden alınan magnezyum, yanlış beslenme şekilleriyle az alındığında bahsettiğimiz semptomların görülmesine neden olur. Peki magnezyum neden vücut için önemli, ne gibi faydaları bulunuyor? Detaylarına yakından bakalım.

- Vücuttaki yüzlerce biyokimyasal reaksiyonda görev alır.

Vücuttaki tepkimelerin çoğunun gerçekleşmesi için enzimlere ihtiyaç duyulur. Bu enzimlerin bir kısmı doğru çalışabilmek için yardımcı moleküller tarafından aktifleştirilmeye ihtiyaç duyarlar. Magnezyum, vücutta yüzlerce tepkimede yardımcı molekül olarak görev yapar. Özellikle enerji üretimi, kas aktivitesi, protein sentezi gibi yaşamsal tepkimelerin gerçekleşmesi için vücutta yeteri miktarda magnezyum olması gerekmektedir.

- Kemik sağlığı için gereklidir.

Magnezyum miktarı doğrudan kemik yoğunluğunu etkiler. Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hastalığının en büyük nedenlerinden biri magnezyum eksikliğidir. Gelişim ve onu takip eden yetişkinlik çağlarından itibaren vücuda magnezyum alımına önem vermek ileri yaşlarda gelişebilecek kemik dokusu kaybını büyük oranda önleyecektir.

- Diyabet kontrolünde etkilidir.

Diyabet hastalarının büyük kısmında magnezyum eksikliği görülmektedir. Magnezyumun kan şekerini düzenlediği bilindiğinden diyabetlilerin magnezyum desteği alması diyabetleriyle saha etkin savaşması için gereklidir. Aynı zamanda insülin direncini de azaltır.

- Bazı minerallerin emilimini kolaylaştırır.

Sodyum, kalsiyum, potasyum ve fosfor gibi yaşamsal minerallerin vücuttaki emilimini kolaylaştırmak ve arttırmak için yeterli magnezyum alınması gerekmektedir. Tüm bu mineraller kas, sinir ve kemik dokularının sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesi için önem taşır.

- Depresyonla savaşır.

Yapılan çalışmalarda magnezyumun beyin fonksiyonlarında ve ruh durumunun sağlığında kritik bir rolü olduğu gözlemlenmiştir. Düşük magnezyum alan kişilerde depresyona yatkınlık yeterli alan kişilere kıyasla daha yüksektir.

- Migren ağrılarını rahatlatır.

Migren problemi yaşayan kişiler belirli aralıklarla yaşadıklar migren atakları sebebiyle ağrılı dönemlerden geçerler. Bu atakların tamamen kaybolması zor olmakla birlikte magnezyum desteği alanlarda ağrılarda ve atakların görülme sıklığında azalma görülmüştür.

- Egzersizden alınan verimi arttırır.

Farklı spor dallarıyla uğraşan profesyonel sporcularda yapılan bazı çalışmalarda hareketlerinde iyileşme, egzersizlerden alınan verimde artış ve stres hormonlarında azalma gözlemlenmiştir. Aktif spor yapan kişilerin yeterli magnezyum alımı spordan alacakları faydaya da yansıyacaktır.

Magnezyum Hangi Kaynaklardan Alınır?


Magnezyum almanın en iyi yolu doğal bir şekilde besinlerden almaktır. Ispanak, baklagiller, soya fasulyesi, badem, yer fıstığı, kaju fıstığı, avokado, yulaf ezmesi, yoğurt ve muz yüksek magnezyum oranları ile ilk akla gelen besinlerdir. Bunların dışında içme suyu ve maden suyundan da magnezyum alabilirsin. Sulardaki magnezyum oranı sertliğine göre değişim gösterebilir.


Besinlerin yetersiz geldiği düşünülen durumlarda biz uzman görüşü de alarak kapsül, toz veya sıvı formlardaki magnezyum takviyelerine başvurulabilir.