Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

Hızlı ve Sağlıklı bir Kahvaltı: Kavanozda İncirli Yulaf Ezmesi

Hızlı ve Sağlıklı bir Kahvaltı: Kavanozda İncirli Yulaf Ezmesi

Her sabah kahvaltı hazırlamaya üşenip, beş dakika daha fazla uyumak için günün en önemli öğününü geçiştirmeye mi çalışıyorsun? İşe giderken yolda atıştırmaya çalışıyor ya da kahve zincirlerinden aldığın sandviç ve poğaçalarla kahvaltı yapıyorsan sana basit, sağlıklı ve leziz bir önerimiz var: Kavanozda yulaf ezmesi.

Kahvaltı, aslında günün en önemli öğünü, unutma ki bir gece önceden, akşam yemeğinden ya da gece atıştırmalıklarından sonra kahvaltıya kadar aç kalıyorsun. Sabah kahvaltı yaptığında metabolizman hızlanıyor ve seni gün boyu ayakta tutması gereken enerji üretilmeye başlanıyor. İyi bir uyku uyumana rağmen gün boyu enerjini yetmediğini düşünüyorsan ya da hızlıca acıkıyorsan belki de kahvaltıda ne yediğini tekrar düşünmelisin.

Kahvaltıyı atladığında sadece enerjin yetersiz kalmıyor aynı zamanda günün geri kalanında yediğin öğün ve atıştırmalıklarla da senin için gereken beslenme ihtiyacını karşılayamıyorsun. Kahvaltı yapmak daha tok hissetmeni ve gün içinde daha az kalori almanı sağlıyor. Ayrıca düzenli kahvaltı yapan insanların dikkatinin ve gün boyu performansının daha yüksek olduğunu ispatlayan çalışmalar da işin cabası.

Sadece kahvaltı etmek de yeterli değil, kahvaltıda ne yediğin çok önemli. Eğer yağ miktarı düşük; lif ve vitamin bakımından yüksek değerli bir kahvaltı ediyorsan vücuda gerekli olan enerji yavaş yavaş iletilmeye başlanıyor, kan şekeri dengede kalıyor ve bu seni daha uzun süre tok tutuyor.

Yoğun iş hayatında, kahvaltıyı sağlıklı ve lezzetli yapabilmek için bir tarif hazırladık. Tek yapman gereken bir gece önceden 5 dakikanı ayırmak, tarifi hazırlamak ve sabaha kadar buzdolabında bekletmek. Yulaf, incir ve chia tohumu sayesinde lif bakımından zengin, yoğun oranda omega-3 içeren bu tarifi, bir cam kavanozun içerisine hazırlayacağın için yolda ya da iş yerinde de tüketebilirsin.Kavanozda İncirli Soğuk Yulaf Ezmesi

Yüksek lifli, antioksidan ve omega-3 deposu bu tarif seni uzun sure tok tutar. Bu tarifi istediğin meyvelerle denemen mümkün. Biz mevsiminde çok lezzetli olan inciri tercih ettik. İncir, yüksek oranda lif içeriyor. Cam bir kavanoz hazırladıktan sonra tarifi uygulamaya başlayabilirsin.


Malzemeler

1 kahve fincanı yulaf ezmesi

1 bardak soya veya badem sütü

1-2 damla vanilya özütü

1 çorba kaşığı chia tohumu


Yapılışı

Malzemeleri kavanozun içine koy ve kapağını kapayıp çalkala. Bir bütün inciri küp şeklinde doğrayarak içerisine ekle ve karıştırmaya devam et. Bütün malzemeleri karıştırdıktan sonra yapman gereken tek şey buzdolabına kaldırmak. Tam bir süper besin olan chia tohumları sütü absorbe ederek şişecek ve kavanozdaki yulaf ezmesi bir gece beklediğinde tadı daha da oturacaktır. İki gün boyunca rahatlıkla tüketebilirsin. Eğer istersen 70 mL light süt ve 1 kahve fincanı yoğurtla karışım da yapabilirsin. İncir tatlandırmak için bizce yeterli ama biraz daha tatlı olsun istersen 1 kaşık bal ekleyerek deneyebilirsin. Afiyet olsun!