Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

İstanbul’da Sağlıklı Yemek için Denemen Gereken 5 Mekan

İstanbul’da Sağlıklı Yemek için Denemen Gereken 5 Mekan

Unibble ekibi olarak doğayı, yeşili, organiği ve tabii ki sebze ile meyveyi çok seviyoruz. Atıştırırken sağlıklı olanı tercih ettiğimiz gibi şehirde leziz alternatifler aradığımızda mutfağında olabildiğince doğal yöntemleri kullanmayı tercih eden, katkı maddelerinden uzak duran ve bitki dostu olan mekanların peşine düşüyoruz. Keşiflerimizde sevdiğimiz ve hatta bazılarına müdavim olduğumuz mekanları listeledik. Bakalım sen de keşfettiğinde neler düşüneceksin?

Ek Biç Ye Biç, Taksim


Sürdürülebilir tarım ilkelerini esas alan ve menüsünde kullandığı ürünlerin büyük kısmını kendisi üreten bir mekan olan Ek Biç Ye Biç, Taksim’de yer alıyor. Bulunduğu bölgenin tüm kalabalık, gürültülü ve yer yer de yükselen hava kirliliğine inat kendi iç mekanlarında ve bahçelerinde tarım yaparak organik bir dünya vaat ediyorlar. Karbon ayak izlerini minimumda tutmaya çalışan ekip, kendi yetiştirdikleri yeşilliklerin yanı sıra Türkiye’nin farklı şehirlerinden getirttikleri ürünler ile masalarında tam anlamıyla organik lezzetler sunuyorlar. Örneğin fırınlanmış domates çorbasının içindeki domatesler Çatalca’dan, zeytinyağı Aydın’dan, sarımsak Edirne’den. Bu detayların hepsi menülerinde güncel şekilde belirtiliyor.

Ek Biç Ye İç menüsünde haftalık olarak değişen çorbalar önemli yer tutuyor. Her haftanın başında menüye çıkan 5 çorbanın içinde vejetaryen, vegan, glutensiz veya düşük kalorili beslenenlerin de düşünüldüğü çeşitler bulunuyor. Bunların dışında ise yine her biri özenle hasat edilmiş malzemelerden oluşan salatalar ve wraplerin bulunduğu menüde kendi özel harmanları olan çayları ve soğuk sıkım meyve/sebze suları da kesinlikle çok leziz. Ferah, sağlıklı, organik ve en önemlisi de bilinçli bir yemek tüketimi için bu mekana uğramanı tavsiye ediyoruz.

( Instagram: Ek Biç Ye Biç )

Kase No: 16, Teşvikiye


Kasede yemek furyasının şehirdeki öncülerinden Kase No. 16, Teşvikiye’de açılalı 1 yıldan az zaman oldu ama kısa sürede müdavimlerini yarattı. Özel olarak tasarlattırdıkları kaselerde “Bir kase dolusu mutluluk” sloganları ile dünya mutfağından lezzetli örnekler sunuyorlar. İçinde en az üç ana ürünün bulunduğu kaseler vejetaryen ve veganlara uygun seçenekler de barındırıyor. Mekan şeflerinin mevsiminde ürün kullanarak hazırladığı kaseler porsiyon bakımından doyurucu ve kesinlikle her biri çok lezzetli. Sunumları da kesinlikle iştah kabartıcı.

Özellikle sağlıklı beslenmeye dikkat eden veya spor yapanlar arasında en çok tercih edilenler arasında sadece 182 kaloriden oluşan Shirataki Kase, Sportif Kase ve Buddha Kase bulunuyor. Taze yeşillik veya salatanın mutlaka yan ürün olarak bulunduğu kaselerin ana ürünleri kırmızı et, beyaz et ve deniz ürününden oluşabiliyor. Soğuk sıkım meyve ve sebze suları da hızlı bir enerji kaynağı arayanlar için alternatif olabilir.

( Website: Kase No: 16 )

Bi Nevi Deli, Etiler


Şehirde çiğ ve vegan lezzetler arıyorsan ilk gideceğin adres Bi Nevi Deli olmalı. Etiler’de sakin bir ara sokakta bulunan mekanda günlük değişen lezzetlerin yanı sıra menüde çok leziz ve orijinal fikirler ile oluşturulmuş ürünler de bulunuyor. Menülerinin temeli, besin değerlerini koruyup olabildiğince en az şekilde işlenmiş ürünlere dayanıyor. Vegan, vejetaryen, paleo, glutensiz veya çiğ beslenme gibi farklı beslenme tiplerini esas alarak yaşayan herkese uygun lezzetler bulunuyor.

Yağ olarak soğuk sıkım zeytinyağı veya avokado, susam, kakao, yerfıstığı veya Hindistan cevizi yağı gibi tamamen bitkisel ve doğal yağlar kullanıyorlar. Menülerinde sık sık tahıl, baklagil, kuru yemiş gibi ürünler kullanılan mekanda tropik meyvelerden oluşan bir smoothie bowl ile kahvaltı yapabilir veya tamamen sebzelerden oluşan bir burger ile sıkı bir öğle yemeği yiyebilirsin. Ayrıca dükkanlarından satın alabileceğin pek çok paketli ürünleri de mevcut.

( Instagram: Bi Nevi Deli )

Blended, Maçka


Vücut sağlığını doğal yollardan korumayı ve bunu yaparken de özellikle yeşilliklerin gücünü almayı hedefleyen Blended ekibi günlük olarak meyve ve sebzelerden içecekler ve bitkisel sütler hazırlıyor. Dükkandan alınabildiği gibi üyelik sistemiyle adresinize de gönderilebilen bu içecekler katkısız ve tamamen doğal. Farklı ihtiyaçlara uygun paketlerin de olduğu bu içeceklerin hedefi beslenme kalitesini arttırmak ve buna bağlı olarak yeni bir alışkanlık kazandırmak. Mekana uğrayarak içecekler dışında smoothie bowl, açai bowl gibi meyve dolu kase lezzetlerinden de tadabilirsin.

( Instagram: Blended )

Yeşil No: 11, Teşvikiye


Teşvikiye – Topağacı hattının en yenilerinden biri olan Yeşil No: 11’in hem içi hem menüsü adı gibi yeşil! Sağlıklı, glutensiz veya hafif öğünler arayanlar için keşif listesine eklenmesi gereken mekanda leziz soslarla hazırlanmış yemyeşil salatalar menüde ilk göze çarpanlar. Renkli smoothie kaseleri ise kahvaltı veya tatlı kaçamağı önerisi için idealler. Özellikle matcha tozu içeren Super Green Matcha isimli smoothie kasesi mutlaka denenmeli. Bir matchaseverseniz mekanda çayını da keyifle tüketebilirsiniz.

( Instagram: Yeşil No: 11 )