Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

İşlenmiş Şeker Yerine Kullanılabilecek Sağlıklı Alternatifler

İşlenmiş Şeker Yerine Kullanılabilecek Sağlıklı Alternatifler

Gündelik hayatımızda fazlasıyla maruz kalsak da aslında işlenmiş şekerden kaçınmak son derece kolay ve bu konuda bir hayli bilinçlenmeye başladık. Bunu takiben de doğal ve daha sağlıklı şeker alternatiflerinin arayışına düşmemiz kaçınılmaz oldu. Bu noktada hangi yemekte ne tür bir alternatif kullanacağımıza karar vermeden önce şekerin işlevini hatırlamak gerekiyor. İlk akla gelen tatlılığı arttırıp aroma veren bir destekçi olması yani lezzet odaklı bir görev üstlenmesi. Eğer söz konusu fırın gören ürünlerdeki kullanımı ise o zaman lezzet arttırmanın dışında ürünün içeriğine göre nemlilik, tutuculuk, çıtırlık, yoğunluk gibi hacme ve yapıya özgü özellikler katıyor. Yani uygun şeker alternatifini seçerken hangi üründe kullanılacağını da göz önünde bulundurmak iyi olabilir. Yazımızda önereceğimiz alternatifleri inceleyerek kahvaltıda, içeceklerinde veya pişireceğin ürünlerde hangisini kullanacağına karar verebilirsin.


Stevia


Güney Amerika’ya özgü olan bu bitki yüzyıllar boyunca bölgede kan şekerini dengelemek ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için kullanılmıştır. Günümüzde toz veya sıvı şekilde farklı formlarda piyasada bulunabilen stevia kalori ve karbonhidrat içermediğinden şeker alternatifi arayanların ihtiyacını karşılamaktadır. Kuvvetli bir tadı olduğundan az miktarda kullanılması tercih ediliyor. Çay ve kahve gibi içecekleri tatlandırmada kullanabileceğin gibi keki muffin, puding gibi tatlıların yapımında da şekere alternatif olarak deneyebilirsin.

Hurma

Potasyum, bakır, magnezyum, demir ve B vitamini içerikleri ile bilinen hurma aynı zamanda şeker yerine kullanılabilecek çok sağlıklı ve doğal bir alternatif. Hatta yapılan bazı çalışmalar kolesterol problemlerine de iyi geldiğini gösteriyor. Sert yapısı sebebiyle suda bekletilip püre haline getirdiğin hurmayı granola bar, kurabiye, kek, muffin gibi tatlı ürünlerde kullanabilirsin. 

Önerimiz ise Unibble’ın %100 doğal ve şeker ilavesiz Raw Bites isimli enerji dolu paketini denemen! Hurma, badem, ay çekirdeği, kabak çekirdeği ve Hindistan cevizi rendesi içeren bu küçük küpler tatlı bir atıştırmalık istediğinde iyi bir çözüm olacak.

Akçaağaç şurubu


Görüntü olarak bala benzeyen ancak kıvam olarak biraz daha akışkan olan akçaağaç şurubu isminden de anlaşılacağı gibi bir ağaçtan elde ediliyor. Kuzey Amerika’da sık tüketilen bu şurup pancake, waffle, yulaf ezmesi gibi yanında tatlı bir ürün ile servis edilen kahvaltılıklar için sağlıklı bir şeker alternatifi. Geçirdiği işlemler sebebiyle kendi içlerinde farklı sınıflara ayrılabilen akçaağaç şurupları antioksidan, potasyum ve çinko içerikleri sebebiyle özellikle tercih ediliyor.


Muz püresi


Belki akla ilk sıralarda gelmeyebilir ama kek, muffin gibi hamur işi ürünler pişirirken şekerin yerini en iyi tutan sağlıklı tatlandırıcılardan biri de muzdur. Çok iyi bir potasyum deposu olan muzu püre haline getirip kek harcında kullanabileceğin gibi yulaf ezmesi ve süt ile karıştırarak çok leziz bir kahvaltı kasesi hazırlayabilirsin. Püre yapacağın zaman olgun muz kullanmanı tavsiye ediyoruz. Biraz tarçın serpmek de lezzeti arttıracaktır.

Hindistan Cevizi Şekeri


Görüntü olarak esmer şekeri andıran Hindistan cevizi şekeri son zamanlarda ismini sıkça duymaya başladığımız bir ürün oldu. Glisemik indeksi düşük olan bu şeker içerdiği potasyum, sodyum, çinko, demir ve B vitamini ile işlenmiş beyaz şekere göre daha sağlıklı bir alternatif. Fırında pişirilen ürünlerde şeker yerine kullanılabileceği gibi çay, kahve, smoothie gibi içeceklerde de tat vermek için tercih edilebilir.