Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

Hastalıklara Karşı Direncin Doğal Formülü: C Vitamini

Hastalıklara Karşı Direncin Doğal Formülü: C Vitamini

Gündelik hayatta belki de en yakından tanıdığımız ve bağışıklık sistemimiz direnç kaybettiğinde ilk yöneldiğimiz vitaminlerin başında C Vitamini gelmektedir. Daha teknik bir isimle askorbik asit olarak bilinen bu vitaminin bakteriyel büyümenin önüne geçmek, kalp hastalıkları ve kanser riskini düşürmek, kollajen üretimine destek olmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi yaşamsal faydaları bulunuyor. Yaşlanma sırasında oluşacak hücre hasarlarına karşı antioksidan etkisi olduğu da keşfedilen C vitaminine taze ve doğal besinlerden erişmek günümüzde son derece kolay ama hangi ürünü ne kadar tüketmek gerektiğini bilerek vitamin ihtiyacını karşılamak gerekiyor.


C Vitamininin Faydaları

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

C vitamini dendiğinde akla ilk olarak soğuk algınlığına karşı korumak gibi bir etki gelse de bu ibarede yanılgıya düşülüyor. Bu vitaminin yararlarından bahsedilirken etkilerini doğru aktarmak önemli. C vitamini sizi soğuk algınlığına veya gribe karşı korumaz; bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği için vücudunuzun bu tip hastalıklarla savaşmasını kolaylaştırır. Yani soğuk algınlığı geçirdiğinizde iyileşme sürenizi hızlandırır ve hastalık semptomlarının etkisini azaltır. Kısacası vücudunuza direnç kazandırmaya destek olur.

Demir emilimini destekler.

Kan hücrelerindeki yaşamsal bir protein olan hemoglobinin üretilmesi ve beyin-kas fonksiyonlarının düzenlenmesi için demire ihtiyaç duyulmaktadır. Bu mineralin vücuttaki emilimini güçlendirmede C vitaminin etkili olduğu görülmüştür. Demir eksikliğinde yorgunluk ve anemi görülen vücutlarda C vitamini dolaylı yoldan bu rahatsızlıkların da oluşmasını önleyecektir.

Kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardım eder.

Yapılan çalışmalarda beslenme düzenlerinden C vitaminli besinlere ağılık veren kişilerin halk arasında iyi kolesterol olarak bilinen HDL değerlerinden yükselme, kötü kolesterol olarak bilinen LDL değerlerinde de azalma gözlemlenmiştir. Bu aynı zamanda kan basıncında da olumlu yönde iyileşmeleri sağlamıştır.

Antioksidan etkisi göstermektedir.

Vücutta hastalık gelişimi ve yaşlanmanın etkenlerinden biri olan serbest radikallerle savaşmanın en iyi yolu antioksidan alımından geçmektedir. C vitaminin iyi bir antioksidan kaynağı olduğu bilinmektedir. Kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve kalp krizi gibi ciddi hastalıklara sebep olan serbest radikallerin bu nedenle yaşam süresini kısalttığı da görülmüştür. C vitamini desteği alarak vücudunuza antioksidan katkısı sağlayabilirsiniz.

Göz sağlığını korumaya katkıda bulunur.

Hayvanlarda ve insanlarda yapılan çok sayıda klinik çalışma dengeli C vitamini değerlerinin ve tüketiminin katarakt riskini azalttığını ortaya koymuştur. Ancak doz aşımının da aksi yönde etkisi yani riski arttırdığı görülmüştür. Limitler dahilinde tüketilen C vitamini desteği yaşa bağlı görme kaybı ve maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarının da oluşma riskini azaltma yönünde etki göstermektedir.

C Vitamini Hangi Besinlerden Hangi Miktarlarda Alınabilir?


C vitaminini bir uzman tavsiyesinin ardından kapsül veya saşe formunda dışarıdan destek olarak alabileceğiniz gibi en iyi yolu doğal kaynaklardan almaktadır. C vitamini bakımından zengin sebze ve meyveleri beslenme planınıza düzenli şekilde dahil ettiğiniz sürece ekstra bir vitamin desteği almanıza çok gerek kalmayacaktır. Yetişkinler için günlük olarak 65-85 mg arasında alımı önerilmekle birlikte yaş, hamilelik, sigara kullanma gibi durumlara bağlı olarak bu miktarlar değişebilmektedir.

Bu vitamini yoğun olarak içeren meyve ve sebzeleri içerdiği C vitamini miktarları ile aşağıdaki gibi sıralayabiliriz (1 bardak olarak belirtilen besin miktarları doğranmış olarak bardağı doldurduğu anlamına gelmektedir):

- Portakal (orta boy 1 adet 82 mg)

- Yeşil dolmalık biber (1 bardak 120 mg)

- Meksika biberi (1/2 bardak 108 mg)

- Kivi (1 adet 160 mg)

- Çilek (1 bardak 90 mg)

- Greyfurt (1 bardak 72 mg)

- Brüksel lahanası (1 bardak 75 mg)

- Brokoli (1 bardak 81 mg)

- Ananas (1 bardak 79 mg)Sebze ve meyvelerin suyunu tüketmektense çiğ veya yarı pişmiş hallerini yiyerek alacağınız vitamin miktarını arttırabilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde sağlıklı atıştırmalıklar tüketerek vitamin alma durumunu devam ettirebilirsiniz. Örneğin Strawberry Chia Seeds Fruit’n Roll, Pineapple Granola veya Pineapple Dream gibi C vitamini bakımında zengin Unibble atıştırmalıkları iyi birer alternatif olabilir!