Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

Goji Berry'nin Faydaları

Geçmişten Günümüze Gelen Kırmızı Meyve: Goji Berry

Goji berry, uzunca bir süredir özellikle sağlıklı beslenmeye önem verenlerin gündemine giren ve sıklıkla tüketilen bir besin. Geçmişi bin yıldan fazla bir zaman dilimine uzanan bu meyve özellikle Çin’in antik dönemlerin tıbbi tedavilerdeki kullanımıyla biliniyor. Kökeni de Asya’ya dayanan bu meyvenin kullanımı yüzyıllar içinde farklı alanlara evrilmiş ama hala sağlıklı yaşam alanındaki kullanımlarıyla önemli bir yere sahip.

Çiğ veya kurutulmuş olarak tüketilen bu meyve hafif tatlı-mayhoş tadıyla biliniyor. Günümüzde en çok kurutulmuş hali tüketilmekle beraber pek çok farklı formda tüketilebiliyor. Özellikle diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol, yaşa bağlı göz problemleri ve daha pek çok sağlık sorununa olumlu etkileri olduğu düşünülüyor.

Besin Değerleri

Oldukça anlamlı miktarda besin değerlerine sahip olan goji meyvesinden alacağınız fayda kullanım şekline göre de değişebiliyor. Cinsi, işleniş şekli ve tazelik durumuna göre besin içeriği farklılık gösterebiliyor. Genel olarak bir lif ve antioksidan kaynağı olarak tüketilebilen goji berry aşağıdaki vitamin ve mineraller açısından da zengin:

• C vitamini

• A vitamini

• B2 Vitamini

• Demir

• Çinko

• Selenyum

• Potasyum

İçerdiği C vitamini ve antioksidanlar goji berry meyvesini aynı zamanda önemli bir bağışıklık güçlendirici haline getiriyor. Kış aylarında tüketilmesi özellikle öneriliyor. Lif ve protein açısından yüksek olması ise kilo kontrolünden metabolizma hareketlerini düzenlemeye kadar geniş bir yelpazede fayda sağlıyor.

Diyabet ve Kardiyovasküler Problemler Üzerindeki Etkileri

Goji berry meyvesinin faydaları incelenirken en üst sıralarda diyabet, yüksek tansiyon ve kolesterol ile olan ilişkisi geliyor. Yapılan bazı çalışmalarda düzenli olarak tüketilen goji berry meyvesinin kan şekerini düşürdüğü, insülin direncini hafiflettiği ve kolesterol seviyelerini düzenlediğine dair bulgular gözlemlenmiştir.

Buradaki en önemli nokta düzenli tüketmeye başlamadan önce doktorunuza danışmak. Goji berry meyvesinin bazı diyabet ve tansiyon ilaçları ile etkileşime girip yan etkiler oluşturabileceğine dair çalışmalar bulunuyor. Bu sebeple bu tip ilaçlar kullanan kişilerin düzenli tüketmeye başlamadan önce doktorlarında doğru şekilde yönlendirme alması gerekiyor.

Sağlıklı Vücut ve Yaşam Kalitesi Üzerindeki Etkileri

Goji berry meyvesinin akla ilk gelen kardiyovasküler faydalarının dışında vücut sağlığına başka olumlu etkileri de bulunuyor. Geleneksel Çin tıbbına bakıldığında uzmanlar uzun yıllar boyunca bu meyveyi rahat bir uyku sağlamak ve stresi azaltmak amacıyla kullanmışlar. Modern zamanlarda yapılan çalışmalarda da uyku kalitesi üzerindeki iyileştirici etkileri görülmeye devam ediyor.

İçerdiği bir tür antioksidan sayesinde göz sağlığına da iyi yönde etkisi bulunuyor. Görüş kaybı, katarakt ve benzeri göz rahatsızlıklarına sebep olan etkenler arasında serbest radikaller de bulunuyor. Goji berry meyvesinde bulunan bazı antioksidanlar bu serbest radikalleri korumada görev yaptığından dolaylı olarak bu meyve göz sağlığını da korumuş oluyor.

Nasıl Tüketilebilir?

Goji berry genellikle süpermarketlerde ve doğal ürünler satan noktalarda kurutulmuş halde bulunuyor. Tek başına kuru yemiş olarak tüketebileceğiniz gibi yoğurda, müsliye, granolaya karıştırarak yiyebilir granola bar veya smoothie kaseleri hazırlarken de tariflerinize ekleyebilirsiniz. Ayrıca süper gıdalardan oluşan bir Trail Mix hazırlarken mutlaka kurutulmuş goji berry katmanızı öneririz.

Goji berry kek veya muffin tariflerine eklendiğinden lezzetli sonuçlar veriyor. Önerimiz kek harcına katmadan önce birkaç saat su veya portakal suyu için goji meyvelerini bekleterek yumuşatmanız. Böylece pişerken sertleşme problemi ortadan kalkacaktır. Yumuşatılmış bu goji meyvelerini smoothie içecekleri hazırlarken de karışımınıza ekleyebilirsiniz.