Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Tarifi

Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Tarifi

Son yıllarda pek çok tarifte karşımıza çıkan ve içerdiği yüksek protein miktarı sebebiyle kahvaltılarda da sık tercih edilen fıstık ezmesi, evde de yapması kolay bir ürün. Her ne kadar süpermarketlerden kolayca ulaşılabilse de endüstriyel ürünlerin içerinde koruyucu katkı maddeleri olduğunu unutmamak gerekiyor. Evde yaparak hem katkısız hem de aynı lezzette fıstık ezmesi elde etmek kesinlikle çok daha sağlıklı. Eğer yer fıstığına karşı bir gıda alerjin yoksa ev yapımı fıstık ezmesi tarifini çok seveceğine eminiz!

Besin değerleri yüksek olan fıstık ezmesi proteinin yanı sıra potasyum, magnezyum ve lif açısından da zengin. Bir yandan tokluk hissini hızlıca sağlarken kilo kontrolüne de yardım ediyor. Yapılan bazı çalışmalarda tip 2 diyabet ve safra kesesi taşı risklerini azalttığına dair bulgular gözlemlenmiş. Yani baktığımız zaman son derece lezzetli olan fıstık ezmesini bir o kadar da faydalı olduğunu görüyoruz.


Sabahları hızlıca yapılan bir kahvaltıda reçel ve ekmekle çok leziz bir kombinasyon oluşturabildiği gibi smoothie, smoothie kaseleri, muffin, granola bar gibi farklı lezzet denemelerine de fıstık ezmesi eklenebilir. Evde fıstık ezmesi yaparken ihtiyacın olan tuzsuz, kavrulmamış ve kabuksuz yer fıstığı ve bir mutfak robotu. Sonrasında hızlıca yapıp tadını çıkarmak kalıyor geriye!Afiyet Olsun!

Ev Yapımı Fıstık Ezmesi

Malzemeler

- 300 gr tuzsuz ve kabuksuz yer fıstığı (miktarı isteğe göre arttırabilirsin)

- 1-2 tutam toz tarçın (isteğe bağlı)

- 1 tatlı kaşığı bal (isteğe bağlı)

Yapılışı

- Yer fıstıklarını işleme almadan önce önceden ısıtılmış 190 derece fırında 8-10 dakika kavurabilirsin. Bu işlem hem fıstık ezmesinin fazla yağ bırakmamasını sağlayacak hem de ezmeye kavrulmuş bir tat katacaktır. İstersen bu adımı atlayabilirsin.

- Bir mutfak robotuna yer fıstıklarını attıktan sonra yüksek hızda parçala. Bu işlemi 2’şer dakika arayla toplamda 8-10 dakika kadar devam ettir. Aralarda durarak hem kıvamı kontrol et hem robotu dinlendir.

- İlk başta taneli ve sert görünen fıstıklar bir süre sonra krema kıvamına gelmeye başlayacak. Ne kadar akışkan olmasını istiyorsan robotta o kadar parçalaman gerekiyor. Kıvamı sürülebilir hale gelince isteğe bağlı olarak bal ve tarçın ekleyip tatlılığını arttırabilirsin.

- Yer fıstığı ezmeni ağzı sıkı kapalı bir kavanozda ve buzdolabında yaklaşık 2 ay saklayabilirsin.