Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

Çocuklar ve Sağlıklı Atıştırmalıklar

Çocuklar ve Sağlıklı Atıştırmalıklar

Günümüz şartlarında çocukları işlenmiş ve katkı maddeleri içeren gıdalardan uzak tutmak çok dikkat isteyen bir konu. İnternet ve teknolojinin bu denli geliştiği bir dönemde bu gıdalara dair içerikler sürekli karşımıza çıkarken engellesek bile bir noktada çocuklar da bu içeriklere dahil oluyor. Sağlıklı beslenme sağlıklı çocukların yetişmesi için yaşamsal olduğundan doğru beslenme alışkanlıklarını küçük yaşlardan itibaren kazandırmak gerekiyor. Hangi yiyeceğin neden yararlı veya zararlı olduğunu anlatmak bu bilincin oluşmasına yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Atıştırmanın Önemi


Anne babaların çoğu atıştırmanın çocuklar için sağlıksız olduğunu düşünse de durumun aslı böyle değil. Çikolata, hazır kurabiye, cips, şekerleme gibi hızlı tüketilen paketli ve yüksek miktarda şeker veya tuz içeren gıdalar ile atıştırma yapılıyorsa bu elbette ki çok sağlıksız. Ama ana öğünler arasında çocukların sağlıklı bir şekilde atıştırması çocukların gelişiminde önemli bir yer tutuyor. Florida Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre çocukların protein ve besin değeri olarak yüksek olan atıştırmalıkları gün içerisinde tüketmesi, öğünler arası fazla yiyecek tüketimini engelliyor, tokluk sağlayıp enerji verirken çocukların aynı zamanda konsantrasyonlarını arttırıyor.


Hangi atıştırmalığın sağlıklı ve işlevsel olduğunu anlamak için içeriklerini dikkatli okumak gerekiyor. Besin değerleri açısından kuvvetli ve demir, kalsiyum, C vitamini lif açısından zengin ürünler öncelikli olarak seçilebilir. Tabii işlenmiş şeker ve trans yağ içermemesi de büyük önem taşıyor. Çocuğun ihtiyacına göre bir porsiyona kontrolü yaparak tüketilen sağlıklı atıştırmalıklar günlük enerji depolarını da dengede tutmak için faydalı olacaktır. Özellikle çok aktif olan veya spor yapan çocukların enerji ihtiyacı daha fazla olacaktır. Porsiyon kontrolü aynı zamanda yenilen ürünlerin sınırının aşılmaması için de gerekiyor. Fazla atıştırmalık aldıklarında yemeleri gereken ana öğün miktarını azaltmak isteyebilirler ki bu tercih edilen bir şey olmaz.


Çocuklar İçin Neler Sağlıklı Atıştırmalık Olabilir?

- Meyve ve sebzeler (örneğin; çilek, mandalina, muz, havuç, kereviz, brokoli gibi yarar oranı yüksek olanlar)

- Tam buğday unundan yapılmış krakerler (örneğin; chia ve keten tohumlu yulaflı krakerler)

- Trail mix’ler

- Granola

- Bitkisel süt ve taze meyve içeren smoothieler

- Tam buğday unu ile yapılmış muffinler

Bu tip atıştırmalıkları daha çekici hale getirmek için ön hazırlıklarını çocuklarla birlikte yapmak, pişirmek ve porsiyonlamak beraber güzel vakit geçirmek için de iyi bir yöntem. Bu esnada çocuklar sağlıklı atıştırmalık dünyasını yakından tanırken besinlerin neden ve ne şekilde yararlı olduğuna dair bilgiler de öğrenebilirler.