Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

Çalışırken Verimi Arttırmak İçin Öneriler

Çalışırken Verimi Arttırmak İçin Öneriler

İster bir öğrenci olun isterseniz de bir ofis çalışanı, etraftaki dikkat dağıtıcı etkenler sebebiyle çalışma ve öğrenme veriminiz zaman zaman düşebiliyor. Teknolojinin bu kadar hayatımızın merkezinde olduğu böyle bir çağda bu maalesef ki beklenen bir durum Sosyal medya, mobil cihazlar, internet gibi faktörler bu düşüşün en önemli sebepleri arasında yer alıyor. Bireysel olarak kimileri bunu sorun etmese de düşük verimler uzun vadede şirketlerin maddi kayıplarına da sebep oluyor. Ancak bunun önüne geçmek, çalışma ve öğrenme kapasitemizi arttırmak ve bu sayede verimli işler çıkarmak hem okul hem de iş hayatında zor değil. Kısaca anlatacağımız maddeler uygulanarak büyük değişiklikler yaratabilirsin!

1. Bir çalışma planı hazırla ve ona bağlı kal.


Günlük yaşamda çok fazla işi aynı anda yapmaya çalıştığımızdan bir noktadan sonra bu görevlerle baş edemeyip stresli ve yorgun bir hale gelebiliyoruz. Bu da sorumluluğumuzda olan işleri eksik yapmamıza ve motivasyon kaybına sebep olabiliyor. Oluşan bu kaosu önlemek için günlük ve haftalık çalışma planları ile yapılacaklar listesi hazırlamak ve bunlara bağlı kalarak adım adım ilerlemek her zaman daha verimli sonuçlar verecektir.

Öneri: Kağıt kalem kullanmayı sevenlerdensen kullanışlı bir ajandayı her gün düzenli şekilde görevlerini/planlarını yazacak şekilde doldurabilirsin. Ayrıca mobil cihazlar için pratik şekilde hazırlanmış ajandaları da inceleyebilirsin.

2. Çalışmak için en rahat yeri bul veya alanını buna göre düzenle.


Ders çalışırken veya bilgisayar iş e-postaları içinde kaybolmuşken çalıştığın ortamın ışığı, mekanın kokusu, masa üstünün düzeni ve hatta masanın bulunduğu konumun bile odaklanman üzerinde etkileri var. Eğer öğrenciysen veya freelancer olarak çalışıyorsan sessiz bir ortam için üniversite kütüphanelerini, çalışırken şehrin sesleri de araya karışsın diyorsan içinde olmaktan keyif aldığın ve rahat çalışma masaları olan bir kafeyi tercih edebilirsin. Eğer ofiste çalışıyorsan kulağında hafif bir müzikle etraftaki hareketlilikten kendini soyutlayabilir, işine konsantre olabilirsin. Masanın üzerinde motivasyonu arttıracak bir fotoğraf, bitki veya obje iyi hissettirecektir.

Öneri: Tarçın, vanilya, limon gibi bazı doğal kokuların iyi hissettirdiği ve odaklanmayı arttırdığı biliniyor. Bu bitkilerden oluşan su veya çayların yanında olması verimliliğini de arttırabilir. Hatta detaylarını önceki bir blog yazımızdan okuyabilirsin.

3. İhtiyaç dışı tüm elektronik cihazları kapat.


Cep telefonu ve benzeri cihazların özellikle de sosyal medya uygulamaları sebebiyle dikkatleri dağıttığını hepimiz biliyoruz. Gelen mesajlar, bildirimler ve aramalara cevap verelim derken çok ciddi zaman kaybına uğrayabiliyoruz. Çalışmaya ayrılan saatleri daha verimli kullanmak adına eğer iş için ihtiyaç yoksa belirli süreler boyunca cep telefonu veya tabletleri çalışma alanından uzak tutmak konsantrasyonu arttıracaktır.

Öneri: Cep telefonlarını uçuş moduna alabilir veya alarm kurup ilgili süre boyunca telefonla ilgilenmeni engelleyen uygulamalardan indirebilirsin.

4. Kendine hatırlatıcılar kur.


Kendini kaptırıp ağır bir çalışma temposuna girdiğinde önemli olan bir toplantıyı kaçırabilir, okuldaki dersinin saatini şaşırabilir veya yapman gereken bir telefon konuşmasını unutabilirsin. Bu yüzden çalışma alanının etrafına küçük kağıtlara yazarak hatırlatıcılar koyabilir veya benzer işlevi gören programları bilgisayarına indirerek önemli randevularını unutmayı önleyebilirsin.

Öneri: Kendi sesinle telefonuna hatırlatma kayıtları yapmak da eğlenceli olabilir.

5. Düzenli molalar ver.


Yoğun bir şekilde bilgisayar karşısında çalışırken saatini nasıl geçtiğinin farkına varmaman da mümkün olabilir. İşleri toparlayayım derken girdiğin ağır tempo bir süre sonra seni yavaşlatmaya ve odağını yitirmene sebep olacağından bunu önlemek için kendine küçük mola zamanları ayır. Bu hem zihinsel hem de fiziksel sağlığın için çalışırken önemli bir adım olacaktır.

Öneri: Oturarak çalışıyorsan belli aralıklarla ofis içi egzersizler yaparak dolaşım sistemini hareketlendirebilirsin. Bol bol su içmeyi de unutmamalısın.

6. Sağlıklı atıştırmalıkları yakınında bulundur.


Çalışırken açlık hissetmen veya atıştırmaya ihtiyaç durman çok normal. Bu noktada atıştırırken şeker ve sağlıksız karbonhidrat içeren atıştırmalıklardan uzak durman gerekiyor. Anlık tokluk hissi verip sonrasında kan şekerinde dengesizlik yaratacaklarından uzun vadede metabolizma yavaşlığı, vücutta yağ birikimi ve buna bağlı olarak kiloda artış gibi problemlere sebep olacaktır. Dolayısıyla kuru veya taze meyve, granola, yoğurt, kraker, peynir gibi doğal ve sağlıklı atıştırmalıklar çok daha işlevse ve faydalı olacaktır.

Öneri: Küçük bir kutu yoğurdun içine taze meyve ve Unibble granolalarından birini ekleyerek seni tok tutup verimli çalışmanı sağlayacak bir atıştırmalık yaratabilirsin.


7. Farklı verimlilik modelleri dene.


Sıkı tempoyla çalışan kimi zaman yaratıcı projeler üretmesi beklenen ekipler çalışma saatleri içerisinde bazen farklı verimlilik modelleri denerler. En iyi bilinenlerden biri de Pomodoro tekniğidir. 25’er dakikalık çalışma seansı ardından verilen 5 dakika mola ile bir Pomodoro tamamladığın teknikte 4 Pomodoro yani 2 saati tamamladıktan sonra 20-30 dakika arası uzun bir mola veriyorsun. Günde en az 8 Pomodoro yaparak verimli bir proje çıkarabilirsin. Type A Breakfast isimli bir başka yöntemde ise sabah 7:30-9:30 arası erken saatlerde kimseyle konuşmadan işine odaklanıyor ve zihninin en açık olduğu saatlerde aslında tüm gün yapman gereken işi 2 saatte de bitirebileceğini fark ediyorsun. Biz de Unibble ekibi olarak zaman zaman farklı yöntemler deneyerek verimimizi arttırıyoruz.

Öneri: Bu tür teknikler için çok iyi mobil uygulamalar bulunuyor. Vereceğin molalar için öncesinde küçük motivasyon hatırlatıcıları kurarsan belki işin eğlencesini de arttırabilirsin. Örneğin; “2 Pomodoro bittiğinde kendime bir kahve alacağım”, “Type A Breakfast sonrası ofis arkadaşlarımla keyifli bir sohbet edeceğim” gibi olabilir.