Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

Badem Posalı Müsli

Badem Posalı Müsli

Ev yapımı badem sütü tarifimizi inceleyenler artan badem posalarını da değerlendirebileceğimizi hatırlarlar. Badem posasını hazırlayacağın kek, kurabiye, muffin, smoothie, granola gibi ürünlere ekleyebileceğin gibi çok pratik bir müsli tarifi ile çok sağlıklı bir kahvaltı öğününe de dönüştürebilirsin. İçerdiği yulaf ezmesi, süt ve kuru meyveler gibi malzemeler ile müsli lif ve antioksidan açısından zengin bir kahvaltı ürünü. Haftada 1 veya 2 sabah rutinine alıp güne sağlıklı başlayabilirsin.

Badem posasını 1 haftaya kadar buzdolabında saklayabilirsin. Bir haftadan kısa sürede tüketmeyi planlamıyorsan sıkıca sarılmış bir buzdolabı poşetinin içinde buzluğa kaldırabilirsin. Yaklaşık 1 ay kadar daha lezzetini koruyacaktır.

Bu tarifi 1 gece önce yatmadan hazırlayıp buzdolabına kaldırabilir ve sabaha hazır edebilirsin. Ama hızlıca hazırlamak istediğinde de yarım saat bekleterek de leziz bir müsli elde edebilirsin.


Badem Posalı  Müsli

Malzemeler

1 çay bardağı yulaf ezmesi

1 çay bardağı badem sütü

1 adet ezilmiş olgun muz

1 tutam toz tarçın

2 tatlı kaşığı chia tohumu

3-4 tatlı kaşığı badem posası


Yapılışı

Tüm malzemeleri bir kasenin içinde homojen olacak şekilde karıştır. Kasenin ağzını sıkıca kapadıktan sonra buzdolabında sabaha kadar beklet. Sabah yemeden önce Unibble’ın Pineapple Granola ve Goji Berry Chocolate lezzetleri ile süsleyip servise hazır hale getirebilirsin.