Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

Antioksidanlar

Antioksidan nedir?

Karışık biyolojik terimlerle üzerine sayfalar yazılabilecek bu molekülü aslında bir cümleyle özetleyip bedeniniz için önemini kavrayabilirsiniz. Antioksidanlar, vücudunuzdaki sağlıklı hücrelere saldırmaya hazırlanan serbest radikalleri etkisiz hale getirecek olan savaşçı moleküllerdir. Vücutta, hayatın devamlılığı için durmaksızın kimyasal reaksiyonlar gerçekleşir ve kimi zaman açığa çıkan serbest radikal isimli bu molekülleri hücrelere zarar vermeye başlar. Bu noktada antioksidanlar devreye girerek radikalleri zararsız hale getirirler ve büyük hücre hasarlarını önlemiş olurlar.

Antioksidanların eksikliğinde ne tür durumlarla karşılaşabiliriz?

Bahsi geçen serbest radikalleri kimi zaman vücudun için gerçekleşen reaksiyonların doğal sonucu olarak ortaya çıkabildiği gibi bazen de çevre kirliliği, yoğun sigara ve alkol kullanımı, güneş ışınlarına fazla maruz kalma gibi çevresel faktörle de açığa çıkabiliyor. Antioksidanlar vücutta yetersiz kaldığında erken yaşlanma, kalp hastalıkları, tümör oluşumu, kanser gibi pek çok ciddi hastalığın oluşmasına temel hazırlanıyor. Özellikle kış aylarında değişen iklim ve yaşanan salgınlar nedeniyle bağışıklık sistemi büyük oranda güçsüz düştüğünden antioksidanlara bu dönem daha fazla ihtiyaç duyuluyor.

Antioksidanlar hangi besinlerde bulunur?

Sağlıklı çalışan bir vücut belirli oranlarda antioksidanı kendi doğal döngüsü içinde üretir. Ama zaman içinde yaşın ilerlemesi ve çevresel faktörler sebebiyle bu oranlar azalabilir. Bu durumlarda besinler yolu ile antioksidan eksikliğini gidermek gerekir. Özellikle sebze ve meyvelerden yüksek oranda alınabilecek antioksidanlar hangi besinlerde bulunur, inceleyelim.

• C Vitamini: Belki de bilinen en iyi antioksidanlardan biri olan C Vitaminini kış aylarında özellikle depolamanız gerekiyor. Bağışıklık sisteminizin soğuklara ve mikroorganizmalara karşı güçlenmesi için portakal, kivi, greyfurt, mandalina, domates, brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar gibi sebze ve meyveleri tüketmeniz öneriliyor.

• E Vitamini: Badem, ayçekirdeği, fındık ve yerfıstığı gibi kuruyemişlerinin yanı sıra ayçiçeği, mısır, kanola gibi yağlar E vitamini açısından zengindirler.• Beta-karotenler: Renkli meyve ve sebzelerde bulunan beta-karoteni en iyi alabileceğiniz besinler arasında havuç, gojiberry, yabanmersini, kayısı, mango, balkabağı, pazı, brokoli, şeftali ve bezelye bulunuyor.

• Beta-karotenler: Renkli meyve ve sebzelerde bulunan beta-karoteni en iyi alabileceğiniz besinler arasında havuç, gojiberry, yabanmersini, kayısı, mango, balkabağı, pazı, brokoli, şeftali ve bezelye bulunuyor.

• Selenyum: Özellikle bakteri ve virüslere karşı bir kalkan oluşturduğu bilinen selenyum tam da kış dönemi yakın olmanız gereken antioksidan kaynaklarından biri. Fındık, deniz ürünleri, yumurta ve tahıllı ürünlerden selenyum ihtiyacınızı alabilirsiniz.

• Çinko: Soğuk algınlığını önlemede veya tedavi etmede ilk akla gelen minerallerden biri olan çinko aynı zamanda antioksidan olarak görev alıyor. Kırmızı et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri yüksek oranda çinko içerir. Fasulye, badem, fındık, ay çekirdeği ve frenk üzümü de çinko kaynaklarıdır.

Genel olarak baktığımızda zedelenen bağışıklık sistemini toparlamak doğru bir şekilde beslenmekten geçiyor. Mevsiminde tüketilen sebze ve meyveler içerdikleri yoğun antioksidan seviyeleri ile büyük bir önleyici görevi görüyorlar. Antioksidanlar her ne kadar gıda takviyesi olarak sunulsa doktor tavsiyesi olmadan kullanmamak gerekiyor. Doğal yollardan ulaşmak görünen en sağlıklı yol. İhtiyaç duyduğun antioksidanları Unibble ürünlerinde rahatlıkla bulabilirsin. Blueberry Banana Granola, yaban mersini ve doğal lif içeriyor. İster sabah kahvaltıda ister gün içinde dengeli bir ara öğünde! Antioxidant Trail Mix, goji berry ve badem ile zenginleştirilmiş bu karışım ile hem besleyici hem de keyifli öğünler yaratman için şahane bir seçim.

Ürünleri İncele