Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

Ananas ve Faydaları

Ananas ve Faydaları

Son dönemde adını sıkça duyduğumuz ananas, farklı sebeplerle buzdolabımızda, dilim dilim çantamızda ve ofis çekmecemizde yerini aldı. Tropik ve subtropik iklim bölgelerinde yetişen bu özel meyvenin, kolesterolü düzenlemekten anemiyi önlemeye, doku onarımına yardımcı olmaktan, kilo kontrolünü desteklemeye kadar birçok alanda faydası var. Günlük beslenme rutinimizde yerini kalıcı bir şekilde almaya başlayan ananası ve ananasın faydalarını kapsamlı olarak inceledik.

Ananas, özellikle Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde kolaylıkla yetiştiriliyor. Sıcak, nemli ve yağış alan bölgelerin meyvesi olan ananasın faydaları ise saymakla bitmiyor. Ananasın %85’i sudur. Kalorisi düşük ama C vitamini, folik asit, bromelain ve lif bakımından zengin bu meyve, içerdiği vitaminleri ile de bağışıklık sisteminin temel ihtiyaçlarının karşılanmasını destekliyor

İlgili Yazı: Vitamin ve Mineraller


Ananasın Faydaları

1- Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Ananas, içerdiği potasyum, bakır, manganez, kalsiyum, magnezyum, beta karoten ve tiamin ile farklı vitamin kaynakları sayesinde vücudun ihtiyacı olan enerji, güç ve direnci karşılıyor. Özellikle C vitamini açısından zengin olması ve içerdiği bromelain enzimiyle bağışıklık sistemini koruyan ve vücut direncinin güçlenmesini sağlayan bir meyve.

2 - Sindirim sisteminin en iyi dostudur.

Ananasta bulunan bromelain enzimi mide asidinin düzenli çalışmasını sağlarken, kireçlenmenin de engellenmesine destek oluyor. Serbest radikallerin yok edilmesi için de faydası olan bromelain sayesinde, kan basıncı düzene giriyor. Bromelain, yiyeceklerdeki proteini çözme özelliğine sahipken, bu özelliği etin sindirilmesine de yardımcı oluyor. Sindirim sisteminin en iyi dostlarından biri olan ananas, bağırsak florasının doğru çalışmasına yardımcı oluyor.

3- Kilo kontrolü ve yağ yakımına yardımcıdır.

Bu enzim ile sindirimi kolaylaştıran ananas, yağ yakımının hızlanmasına yardımcı olur. Kilo kontrolü, diyet ve spor yapan kişilerin günlük besin listelerinde ananasın yer alma sebebi tam da bu. Ayrıca yüksek su içeriği ile ananas, diüretik etkiye sahip ve vücuttan su ödem atmak için yardımcıdır. Bu haliyle ananas tam bir diyet listesi vazgeçilmezidir.


Peki, ananasta bol miktarda bulunan Bromelain nedir?

Özellikle ananasın sapında bulunan bromelain, protein parçalayıcı bir enzimdir ve sindirime yardımcıdır. Serbest enzimatik maddeler içerir ve ısıya dayanıklıdır. Besin yoluyla alınan bromelain büyük ölçüde emilirken, %40'ı bozulmadan bağırsak mukozasından geçer ve bu sebeple biyolojik olarak kullanılır.

4- Kanser hastalıklarının tedavisinde yardımcıdır.

Bromelain enziminin, kanser hastalıklarında immün sistemin modülasyonu, fibrin yıkılması, trombosit kümeleşmesinin azalması ve hücre yüzeyindeki proteinlerin iyileştirilmesi konularında olumlu etkisi olduğu son yapılan araştırmalarda karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda kolajen yıkımını katalize etme potansiyeli nedeniyle metastaz ihtimalini de ortadan kaldırır. Kolajen, tümör saldırısına karşı bir engel oluştururken, tümör bölgesinden kanserli hücrelerin yayılmasını engeller.

5- Zengin bir lif kaynağıdır.


Ananas, zengin bir lif kaynağı olma özelliği ile sindirim sürecini hızlandırır. Bağırsak sendromu, ateroskleroz ve kan pıhtılaşması gibi birçok alandaki rahatsızlıkları önleyici lifli gıdalar içerisindedir.

6- Kalp hastalıklarına karşı önleyicidir.

Kalp hastalıklarına karşı önleyici bir meyve olan ananas, iyileştirici olma özelliği ile hasar görmüş olan hücreleri iyileştirmede önemli rol oynar. Kan damarlarında pıhtılaşmaya neden olan fibrinlerin yıkımını artıran bromelain, kalp-damar ve dolaşım sistemlerinin tedavilerinde de etkilidir.

7- Fiziksel ve spor yaralanmalarında iyileşmeyi hızlandırır.

Çeşitli araştırmalar, ananasın içerisinden bulunan bromelain’in fiziksel ve spor yaralanmaları sonrası oluşan ödem ve enflamasyon tedavisinde etkili olduğunu gösteriyor. Bromelain, zedelenmiş dokulardaki hasarların iyileşme sürecini kısaltabilir.

8- Kalsiyumu ile cilt, göz, saç ve tırnakları güçlendirir.

Güçlü kalsiyum içeriği sayesinde kemiklerin güçlenmesinde de etkili olan bu özel meyve, manganez ihtiyacının en çok karşılandığı besinlerin başında gelir. İçeriğinde bulunan beta karoten ile göz sağlığınızı korumaya yardımcı olan ananas, cilt, saç ve tırnak sağlığınız için de güçlendirici etkiye sahiptir. Tüm bunların yanında son dönemde yapılan araştırmalar ananasın ağız sağlığını koruyucu, kan dolaşımını düzenleyici ve tansiyon düşürücü olma özelliklerini de ortaya koyuyor.

Ananasla ilgili 16 birbirinden ilginç bilgi:

1. Ananası 1493’te Kristof Kolomb keşfederek Avrupa’ya getirdi. Öncesinde Güney Amerika’ya özgü bir meyvedir.

2. Bebek ananasların görüntüsü çok tatlıdır.


3. Ananasın inanılmaz renkli güzel çiçekleri vardır.

4. 30-40 adet sert ve özlü yaprağı vardır.


5. Bir sap üzerinde çiçek açar ve çiçeklerin ortasından meyvesi olgunlaşmaya başlar.


6. Ananası baş aşağı asmak, olgunlaşmasını hızlandırır.

7. Ananasın C vitamini portakaldan daha fazladır.


8. 1 porsiyon ananas ile günlük C vitaminin %131’ini alabilirsin.

9. Stres yönetimi üzerinde olumlu etkileri vardır.

10. Yaşlanma karşıtı ve iyi uyku için gerekli melatonin seviyesinin ananas yedikten sonra arttığı gözlenmiştir!

11. Kan dolaşımını hızlandırır, kandaki yağ oranını düşürür.

12. Kroner kalp hastalıkları riskini azaltır.

13. Potasyum kaynağı olduğu için vücuttaki sodyum oranını ve yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardımcıdır.

14. Ananasın ⅓ ü Hawai’den üretilir. Ananas yerken kendini Hawai’de hissetmen bundan olabilir :)

15. Ananas kesmeden önce oda sıcaklığında 1-2 gün bekletilirse, daha yumuşak ve sulu olur.


16. Kesmesi ve taşıması biraz zordur, ama biz kolaylaştırdık :)

Unibble Pineapple Dream


Ananası yemenin en lezzetli ve kolay hali. Ananasın mis kokusu, lezzeti ve tüm besin değerleri içinde! Çünkü ısıl işlemden geçmeden ve şeker ilave edilmeden kurutulur.


Ananaslı Chia Puding

Malzemeler

- 1 adet dilimlenmiş ananas

- 1 su bardağı light süt

- 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi

- 1 tatlı kaşığı bal

- 3 yemek kaşığı chia tohumu

Yapılışı

Tüm malzemeyi karıştırdıktan sonra 3 saat kadar buzdolabında beklet. Chia tohumlarının birbirine yapışması için sık aralıklarla karıştırabilirsin. Jöle kıvamına geldikten sonra üzerine Hindistan cevizi ekleyerek servis et. Ananaslı chia puding hızlı ve sağlıklı bir kahvaltı için iyi bir seçim ya da spor öncesi ara öğün olarak da tüketebileceğin harika bir sağlıklı atıştırmalık. Afiyet olsun!

İlgili Yazı: Chia Tohumu Nedir? Faydaları ve Pratik Tarifler


Ananas Flammable

Malzemeler

- 1 adet ananas

- 4 yemek kaşığı portakal suyu

- 2 yemek kaşığı tereyağı

- 2 yemek kaşığı likör

Yapılışı

Ananasın alt ve üst kısımlarını kestikten sonra kenarlarını soy. Bir tavada tereyağını erittikten sonra portakal suyunu ekleyip, hafif ısınana kadar beklet. Ananas dilimlerini tavada 1 dakika kadar pişirdikten sonra başka bir tavada üzerine likör dök. Alevler sönünce servis tabağına alarak dondurma ve tropikal meyvelerle servis edebilirsin. Afiyet olsun!

İpucu: Tereyağı yerine hindistan cevizi yağı kullanarak daha tropikal bir tat yaratabilir, mis gibi kokusuyla kendini iyi hissedebilirsin :)