Bir Sonraki Blog Bir Önceki Blog

2018 Yılının Sağlıklı Yaşam ve Süpergıda Trendleri

2018 Yılının Sağlıklı Yaşam ve Süpergıda Trendleri

Her gelen yeni yılla birlikte hayatımıza yeni kavramlar ve akımlar da giriyor. Bazıları önceki yılların alışkanları üzerine kurulu şekilde ilerlerken bazıları da tamamen yeni, keşfe açık fikirler olarak karşımıza çıkıyor. Süpergıda dünyasının hızlı gelişen dinamikleri ve sağlıklı beslenmenin artık bir yaşam tarzı haline geldiği bu dönemde yeni yılın dikkat çekecek adımlarını ve farklı besin seçeneklerini inceleyelim istedik.

Sağlıklı Yağların Yükselişi


Beslenme düzenimizde yağ alımını sıfırlamamak gerektiğini, sağlıklı çalışan bir vücut için belirli miktarlarda yağ tüketmenin yaşamsal olduğunu hatta yağ yakımına yardımcı olması için sağlıklı yağlar tüketmenin faydalı olduğunu artık biliyoruz. Özellikle Omega-3 yağ asitlerini içeren besinleri tüketmek büyük önem taşıyor. Son yıllarda sıkça duymaya başladığımız kabuklu yemiş yağlarını bu sebeplerden ötürü beslenme rutinlerimize ekleyeceğimiz bir yıl bizi bekliyor.

Badem, kaju, ceviz, fındık gibi bitkilerden elde edilen yağların fayda oranları oldukça yüksek ve özellikle salataların üzerine ve hatta yemeklerin yapımında kullanılması tercih ediliyor. Sağlıklı ürünler sunan mekanların menüsünde bile artık yemeklerde bu yağların kullanıldığına rastlamak mümkün. Kabuklu yemişlere alerjiniz varsa avokado yağı da iyi bir seçim olabilir.

Moringa

Güçlü bir antioksidan, C vitamini, mineral ve amoniasit kaynağı olan moringa, 2017 itibari ile değeri gittikçe artan bir süpergıda oldu. Yeşil çay, matcha ve spirulina gibi yeşil bir bitki olan moringanın sağladığı faydalar ve artan kullanımı 2018 yılında onu gözde süpergıdalardan biri haline getirecek.

Toz hali smoothie, yoğurt veya içeceklere serpileceği gibi yaprak formunda satılan çayları demlenip içilebilen moringanın kan şekerini düzenlendiği de biliniyor. Kafein içermemesine rağmen kahve gibi enerji veren bir etkisi de var.

Fonksiyonel içecekler


Sağlıklı bir beslenme düzenine geçerken yeni tatlar ve farklı formlarda besinler de dikkatimizi çekiyor. Birkaç yıldır soğuk sıkım meyve ve sebze suları ile başlayan sağlıklı içecek akımları biraz daha spesifik hale gelmeye başlıyor. Her biri ayrı fayda sağlayan bu fonksiyonel içecekler yüksek besin değerlerini pratik bir şekilde almanızı sağlıyor. Örneğin fermente bir tür çay olan kombucha çayının antibakteriyel etkisi ve kardiyovasküler sistem, sindirim sistemi ve diyabet üzerindeki olumlu etkileri sebebiyle dünya genelinde sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Farklı aromalar ve meyveler ile çeşitlendirilen kombuchaya alternatif olarak farklı içecekler de yükselişte olacak. Kefir ve süt gibi içeceklerin probiyotikler eklenerek sunulan halleri probiyotik desteği almak için daha sık tercih edilecek. Hatta sebze sularının da eklendiği karışımlar görmek mümkün.

Kolajen

İskelet sisteminin en önemli yapıtaşlarından olan kolajen proteini kapsül formunda uzun yıllardır karşımıza çıkıyordu. Son yıllarda üretilen toz formları ise günlük hayatın bir parçası olmaya hazırlanıyor. Pürüzsüz, yumuşak ve genç görünen bir cilt için etkili olan kolajen, toz formları sayesinde kahve, smoothie, çorba, yoğurt gibi yiyeceklere katılarak süpergıda dünyasında yerini alıyor. Uzman kontrolünde tüketmekte fayda var.

Adaptojen

Vücut üzerinde dengeleyici etki yarattığı bilinen, stres ve yorgunluk gibi faktörlerin yarattığı toksik etkilerden koruyan bitkilerin genel ismi olan adaptojenler geçtiğimiz yılın sıcak konularından biriydi. Yeni yılda isimlerini daha sık duyacağımız bu bitkilerin kullanımı konusunda hala kesin bilgiler verilememekle birlikte uzman görüşünün alınması öneriliyor. Genellikle vitamin kapsülü, toz veya sıvı formlarda bulunan adaptojenlere en iyi örnekler ginseng, ashwaganda, reishi, maca ve rhodiola gibi bitkilerdir. Smoothie kaselerine veya içeceklere katılarak tüketmek bir alternatif olabilir. Yurtdışında adaptojenik bitkiler ile birleştirilen içecek veya atıştırmalık markaları bile bulunuyor. 2018’de karşımıza sık çıkacağı kesin.

Hayat Kolaylaştıran İyi Yaşam Abonelikleri


Teknolojinin günlük hayatımızdaki yeri gittikçe büyürken etkilerini olumlu yönde kullanmanın gün içerisindeki yoğunluğumuzu rahatlatma, motivasyonumuzu arttırma ve hatta sağlıklı yaşamak için destek olma gibi etkileri var. İşlerimizi kolaylaştırmak ve alışkanlıklarımızı düzenli hale sokmak adına tasarlanmış olan abonelikler, gün içerisinde unuttuğumuz pek çok şeyi hatırlatmaya yardımcı oluyor.

Yurtdışında son yıllarda giderek büyüyen büyüyen bu tip iş modelleri farklı içeriklerle yeni yılda da karşımıza çıkacak. Örneğin ihtiyaç duyduğunuz vitamin ve besin desteklerini, bakım ürünlerini veya sağlıklı atıştırmalıkları istediğiniz sıklıkta adresinize gönderen girişimler bulunuyor. Bu tarz girişimler sayesinde yoğunluktan almayı unuttuğunuz ve ihtiyacınız olan sağlıklı ürünler doğrudan size ulaşıp alışkanlıklarınızın devam etmesi sağlanıyor. Unibble da tam olarak bu şekilde işleyen, istediğiniz zaman aralıklarında size katkısız, vegan, işlenmiş şeker içermeyen sağlıklı atıştırmalıkları gönderen bir girişim.

Fermente Gıdalar


Yüzyıllardır gıdaları saklamak ve raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılan fermentasyon yöntemleri yeniden önem kazanıyor. Probiyotik bakımından zengin olan ve dolayısıyla sindirim sistemine fayda sağlayan turşu, ekşi maya, kimchi, kombucha, kefir, tempeh ve kvass gibi gıda veya içecekler içerdikleri doğal maya ve iyi bakteriler sayesinde bağırsak floranızı dengede tutmaya yardımcı oluyor. Bu tip ürünleri markette bulabileceğiniz gibi artık evlerde bu geleneksel yöntemlerin uygulanması daha yaygın hale geliyor.